Safra kesesi kanseri nedenleri

Karaciğerin üretmiş olduğu safra, safra kesesinde toplanır ve yağ emilimi olacağı esnada safralar bağırsaklara gönderilir ve uzun süren iştah durumlarında safra daha kolay biriktirilmektedir. Günümüzde en çok kadınları hedef alan safra kesesi kanseri ekseri safra kesesinde taş olan ve ameliyat ile safrası alınan kişilerde husule gelir. Karında ağrı hissi, aşırı gaz çıkarma, aşırı geğirme, bulantı ve buna eşlik yapan kusma, karında şişlik gibi belirtilerle kendini gösteren safra kesesi kanserinin nedenlerini öğrenmek açısından doğru adrestesiniz.

Safra kesesinde tümör oluşumuna bağlı olarak safra kesesi kanseri gelişmektedir. Safra kesesinde taş olan kişilerin bu sebepten ameliyat olmaları safra kesesi kanseri riskini arttırmaktadır. Safra kesesinde taş olan kişilerin bu sebepten ameliyat olmalarının ardından yaklaşık yüzde bir hasta safra kesesi kanserine yakalanmaktadır.

Safra yollarında kist oluşumu, safra kesesi enfeksiyonları ve polipler kanser oluşumunda rol oynayan faktörlerdir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak bu sorunların sebep olduğu safra kesesi kanserini görülme riski de artmaktadır.

]]>