Rüzgâr kalp hastalarını fena çarpıyor

Rüzgâra karşı yürümenin, kalp hastalarını en az yokuş ya da merdiven çıkmak kadar yoruyor. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Dikmengil, yaptığı açıklamada, kalp-damar hastalıklarının dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığını belirtti.

Türkiye’nin kalp damar cerrahisinde dünya standartlarını yakaladığını ve yurt dışından ameliyatlar açısından doktor çağrı eder konumdan çağrı alır hale gelindiğine dikkati çeken Dikmengil, tıptaki bu gelişmenin yanı sıra, kalp hastalığına karşı rutin aralıklarla kontrol yapılmasının ölüm oranlarının azaltılmasında önemli etken olacağını söyledi.

Akdeniz Bölgesi’nde ılıman bir iklim ortamının yaşanmasına karşın, özellikle sabahın ilk saatleri ve gece üzeri aşırı rüzgârların hâkim olduğuna işaret yapan Dikmengil, şöyle konuştu:

“Rüzgâra karşı bırakın koşmayı yürümek bile tıpkı bir yokuş çıkmak ya da merdiven çıkmak gibi kalp hastalarını yorar. Tüm kalp rahatsızlığı bulunanlara, rüzgâra karşı yürümekten kaçınmalarını ve böyle havalarda mümkünse evden çıkmamalarını öneriyoruz. Aksi takdirde ani kalp krizleri yaşanabilir.”

Kişi sağlık durumuna göre egzersiz yapmalı
Dikmengil, sporun hangi dalı olursa olsun, kişinin sağlık durumuna göre yapacağı sporu seçmesi gerektiğini belirterek, “Bunun açısından bu hastalık açısından gerek yaşı gerekse ailesel öyküsüyle potansiyel görülen kişiler rutin kontrollerini mutlak suretle yaptırmalı. Ayrıca, göğüs ve kalp hastalıklarında en büyük tehlike rüzgâra karşı yürümek. Bu durum ani kap krizlerine sebebiyet olabilir” dedi.

Birçok kişinin egzersiz yapabildiği açısından kalp hastası olamayacağı yanılgısına düştüğünü, bunun da teşhisi geciktiren en önemli etkenlerden biri olduğunu belirterek, “Oysa, düzenli yürüyüş yapmak, ya da başka egzersiz dallarıyla uğraşmak kalp hastalığı olmadığı anlamına gelmiyor” diye konuştu.

Dikmengil, bazı kişilerin ciddi bir problem yaşadıktan sonra kalp hastası olduğunu öğrendiğini, egzersiz yaptığını, kalbinin sağlıklı olduğunu düşünürken, kalp hastalığı teşhisi konulan hastalar bulunduğunu ifade etti.

Yaklaşan Kurban Bayramı’na da dikkati çeken Dikmengil, “Göğsünden şikayetleri olan ve kalp rahatsızlığı olanlar kesinlikle heyecanlanmasınlar, yorulmasınlar. Ayaklarını uzatarak dinlensinler. Hepsinden önemli aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınsınlar” dedi.

Efor testinin sakıncası
Kalbin sağlıklı olup olmadığını anlamak açısından günümüzde uygulanan yöntemlerden birinin efor testi olduğunu vurgulayan Dikmengil, bunun son derece sakıncalı olduğunu bildirdi.

Dikmengil, şunları kaydetti:
“Kalp rahatsızlığı olan birisine kesinlikle efor testi uygulanmamalı. Efor testi bence çok tehlikeli. Kalp hastası zaten efor testini kendisi yapıyor. Hasta, (ben iki merdiven çıkınca kalbim, göğsüm ağrıyor) diyor. Bu hastayı efor testine almaya hiç gerek yok. Böyle durumlarda anjiyo yapılmalıdır.”

]]>