Ramazanda Susuzluğu Gidermenin Yolları

17 saatlik açlık ve susuzluğun olduğu ramazan aylarında iftar ile sahur arasında da susuzluğunuzu gidermek için neler yapılabileceğini uzmanlar yaptıkları araştırmalarca doğru bilgilerde bulundurlar.

Su, iftar ile sahur arasında en az 2-5 ile 3 litre kadar su tüketmelisiniz. Daha sonra eğer isterseniz de ayran sudan sonra ikinci alternatif olan ayranı ise tansiyon düşüklüğü, halsizlik gibi olumsuz durumlarda da tüketebilirsiniz.  Fakat kalorisiz değildir ve tuz içermektedir. Bu yüzden de su dururken ayran içmeyi de tercih etmeyiniz. İftarı ise tıka basa doymuş bir şekilde kalkmak vücudumuzda da aniden yorgunluk ve uyku ile birlikte halsizliğin gelmesine neden olmaktadır.  Bu nedenle de mümkün olduğunca hafif ve düzenli bir şekilde tüketmenizde de fayda var diyebiliriz.

ramazanda susuzluğu gidermenin yolları-1

Aynı zamanda  meyve suyu, özellikle erik, vişne gibi taze mevsim meyvelerinden az şeker ya da pekmez ile hazırlanan meyve suyu veya kompostolar uzun süreli su ihtiyacınızı karşılamaktadır. Hazır, paketli meyve sularını da tercih etmelisiniz.  Çay ve kahve, çay aslında flavonoid adı verilen hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidanlar içeren bir bağışıklık sahibidir. Fakat yine de diüretik yani su kaybettirici özelliğe sahip, çay ve kahve tüketiminde de dikkatli olmalısınız. fazla çay ve kahve tüketimi vücudunuzu da susuz bırakmanıza sebep olmaktadır. Bu yüzden de her çay veya kahve içtiğinizde yanında da muhakkak bir bardak su içmelisiniz.

ramazanda-susuzlugu-gidermenin-yollari-2

Madensuyu, mineraller içerse dahi yüksek sodyum içeriği nedeni ile birlikte iftarda sonra bir tane içilmesi gün içerisinde de susuzluk ve ter ile kaybettiğimiz mineralleri yerine koyabilmemiz için de yeterlidir. Hatta madensuyu ile yapılan ayran veya cacık da susuzluk hissinizi azaltırken aynı zamanda da bel bölgenizi inceltmenize  yardımcı olabilir.

ramazanda-susuzlugu-gidermenin-yollari-3

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanda susuzluğu gidermenin yolları, ramazanda susuz kalmamanın yolları, kolay oruç tutmanın  yolları, ramazanda acıkmamanın yolları, ramazanda susuz kalmamak için ne yapılmalı,  ramazanda kilo verilir mi, ramazanda kilo almamanın yolları