Ramazan’da diş çürüklerine dikkat edin

Ramazan ayında şeker tüketiminin arttığını bunun aksine diş fırçalama ve ağız bakımının azaldığını belirten uzmanlar, Ramazanda sahurdan iftara kadar olan uzun sürede dişler fırçalanmadığında ağızda kolayca üreyen bakterilerin diş çürüklerini, dişeti sorunlarını ve ağız kokusunu arttırdığını belirtiyor.

Dr. Dt. Okhan Oral, “Ramazanda insanlar kan şekeri düştüğü açısından fazlaca şeker tüketiliyor. Özellikle iftarda şeker ağırlıklı gıdaların tüketimi artıyor. Bu da tüketmek sonrasında ağız bakımı yapılmadığında diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına kadar birçok hastalık açısından ortam oluşturuyor” dedi.

İkinci önemli bir konunun da uzun süre tüketmek yenmediği açısından tükürük salgısının azaldığı olduğunu ifade eden Oral, şöyle konuştu:

“Tükürük yaraların iyileşmesinde mikroplara karşı önemli bir tabaka oluşturur. Bu azaldığı zaman mikrop üremeye başladığında yaralar artıyor. Ramazan döneminde tükürüklerin azalması ve şekerin fazla tüketilmesi nedeniyle bu ayda ağız bakımına çok daha fazla dikkat etmek gerekir.

İftardan sonra genelde dişler fırçalanmadığı gibi üzerine çay ve kahve içiliyor. Bu sebeple kolayca üreyen bakteriler ağızda asitlenmeye yol açmaktadır. Asitler de diş çürüklerine sebebiyet olmakta veya çürükleri hızlandırmaktadır.”

Özellikle sahurdan sonra dişlerin fırçalanmasının bu sorunları ortadan kaldıracağına işaret eden Oral, “Fırçalamadan sonra tuzlu su ile ağzın gargara yapılması, bakterilerin üremesini engelleyecektir” şeklinde konuştu.

]]>