Rahim kisti belirtileri nelerdir?

Günümüz kadınlarının jinekologlara en sık başvurma sebepleri arasında rahim riski yer almaktadır. Küçük içi sıvı dolu bir yapıda olan bu kistlerin birçok çeşidi bulunmakta ve her biri kendi çapında farklı belirtilere sebep olmaktadır. Bu makalemizde rahim kisti çeşitlerine ve rahim kistlerinin belirtilerine değiniyoruz. İşte rahim kistinin belirtileri:

Rahim kistinin belirtileri nelerdir?

Rahim kisti çeşitleri

Fonksiyonel
Korpus luteum
Dermoid
Polikistik over hastalığı

 

Foksiyonel rahim kisti kadınlarda en sık rastlanan kist çeşididir. Ekseri tek taraflı olarak husule gelmekte ve hiçbir belirti göstermeden kendiliğinden geçmektedir. Ancak bu kist çeşidi ağrı ya da büyüme yapıyorsa, ameliyat ile tedavi edilir. Korpus luteum kisti ise, uzun süre rahimde kalır ve kendi içinde kanama yapar. Ağrı gibi şikayetlere yol açmak lakin, sayı günlerinin 20 ile 26. günleri arasında rahatsızlık yaşanmasına sebep olur.

Dermoid kist, daima 20′li yaşlarda ki kişilerde görülür ve muhakkak ameliyat ile çıkarılası gerekir. Çikolata kisti olarak da bilinen bu sorun kadınların sayı dönemlerinde ve cinsel ilişki esnasında karın ve kasık alt bölgesinde ağrıya yol açar. Polikistik over hastalığından ortaya çıkan kist ise, daima şişman kadınların sorunu olmakta ve erkeklik hormonlarının fazla salgılanmasına sebep olarak aşırı kullanma ve düzensiz kanama gibi şikayetler yaratır. Bu sorun aynı zamanda gebe kalmayı da önler.

Kısacası düzensiz sayı kanamaları, erkek tipi kıllanma sorunu, karın ve kasık alt bölgesinde hissedilen şiddetli ağrılar, bulantı, kusma, gebe kalamama gibi çeşitli şikayetler rahim kisti belirtileri arasındadır.

]]>