Rahim filmi nasıl çekilir?

Çocuk sahibi olmayı isteyen ama olmakta zorlanan çiftler uzman bir doktora başvurduklarında bazı tetkiklerle karşılaşırlar. Yapılan tetkiklerle sorunu araştıran doktor, jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadındaki sorunun nedenini çözemediyse rahim filmi ister. Histerosalpingografi (HSG) denilen rahim filmi kadında meydana gelen anormallikleri detaysı ile gösterir.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Histerosalpingografi (HSG) çektiren kadınlarda çift yada bölmeli rahim gibi doğuştan olan rahim anormallikleri, herhangi bir tümör, yapışıklık veya tüplerdeki tıkanıklık yada darlık gibi sorunlar ortaya çıkar.

Rahim filmi kadınların sayı zamanındaki belirli günlere göre çekilir. Öncesinde jinekolojik bir değerlendirme yapılır enfeksiyon gibi bulgular saptandığında çekimi ertelenir. Enfeksiyon tedavisi uygulanır ve sorun geçince HGS çekimi gerçekleştirilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Radyoloji Uzmanı veya Teknisyeni tarafından birlikte uygulanan bir yöntemdir. Jinekolojik muayene pozisyonuna getirilen hastanın vajinasına rahim ağzını görüntülemeyi sağlayan bir alet yerleştirilir. Daha sonra kanül adı verilen başka bir alet daha yerleştirilir. Kanüle içi sıvı dolu ilaçlı bir enjektör tutturulur. Bu sıvı rahime verilir. Sıvı verilmesi esnasında ya belli aralıklarla röntgen filmleri alınır veya floroskopi adı verilen yöntem kullanılarak ekrandan sıvının geçişi sürekli olarak izlenir ve kaydedilir.

Ağrılı bir işlem midir?

HGS’nin daima çok ağrılı olduğuna dair kadınlar arasında bir söylenti vardır. Ancak dikkatli ve kibar yapılan uygulamalarda karında gerilme, batma hissi ve az da olsa dayanılabilecek kadar ağrısı vardır.

]]>