Rahim ağzı kanserinde erken teşhis çok önemli!

Tüm dünyayı etkisi altına alan rahim ağzı kanseri, gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan rahim ağzı kanseri, bir çok sebeple de meydana gelebiliyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, rahim ağzı kanserine yakalanan kadınların ortalama yaşı kırk ve altmış yaş olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, yaşın yanı sıra bir çok nedende oluşabileceğini belirtiyor. Ergenlikten menopoz yaşına kadar doğum yapmamış, kısırlık, rahim ağzı kanserine yakalanan bir akraba ve meme kanseri olan kişilerde bu hastalığın daha kolay olabileceği belirtiliyor. Bilim adamları bu nedenlere bağlı olarak rahim ağzı kanserinin belirtilerini şöyle açıklıyor.

– Vijinal akıntının anormal bir biçimde olması,
– Rahimde ağrı ve bası,
– Bel yada karın ağrısı,
– Tuvalet alışkanlıklarında değişmeler

Bilim adamları bu hastalığın tedavisinde büyük yol kat ettiklerini belirtti. Uzmanlar, hastalığı tetikleyen kanda ve bağışıklık sistemi tepkisine sebebiyet olan bir protein keşfetti. Her dokuda olan bu protein, miktarı arttığında kanserli hücreye dönüşebiliyor. Uzmanlar, bu proteine sebebiyet olan görüntüleme testi üreteceklerini belirtti. Bilim adamları her altı ayda bir her yaş grubu kadının kontrole gitmesi gerektiğinin altını çiziyor.

]]>