Rahim ağzı kanseri aşısı

Jinekolojik bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri, kadınların korkulu rüyaları arasında yer almaya devam ediyor. Dünyada yaklaşık olarak 1.500.000 kadının bu hastalıkla yaşamak zorunda kaldığı tahmin ediliyor. Özellikle son yıllarda da artış gösteren rahim ağzı kanserinden korunmak açısından uzmanlar aşı vurdurun diyor.

Erken yaşta cinsel ilişkiye girip fazlaca adetda çocuk doğuran ve sigara içen kadınlarda rahim ağzı kanseri sık görülmektedir. Rahim ağzı kanseri açısından HPV enfeksiyonu büyük risktir. Cinsel ilişki sırasında bulaşan HPV enfeksiyonu rahim ağı kanserinin meydana gelmesini sağlarken, genital bölgede siğillerin oluşumuna da sebebiyet olur.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim ağzı kanseri aşısı koruma amaçlı bir aşıdır. 9-26 yaş aralığındaki kız ve kadınlara uygulanır. Kadınların vurdurması gereken rahim ağzı kanseri aşısının 2 çeşidi vardır. Birisi HPV virüsünün sebebiyet olduğu siğilleri önlemek amaçlı, diğeri ise kanserden koruma amaçlıdır.

Rahim azğı kanseri aşısı vurduran kadınlarda şu zamana kadar hiç bir yan etki görülmemiştir. Zamanla bu aşının daha da yaygınlaşması ve daha çok kadının aşıyı vurdurması bu hastalığın nadir görülen bir hastalık türü olacağına inanılıyor. Her kadının yıllık kontrollerini ve smear testlerini yaptırmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Fiyatı

Rahim ağzı kanseri aşısının fiyatı değişmektedir. Ortalama tek dozu 280 TL civarında iken; 3 dozu 850 TL civarındadır.

]]>