Psikozun nedenleri nelerdir?

Gerçekçiliği bulunmayan saplantı ve kuruntularla gerçekle hayali birbirine karıştıran, olmayan sesler duyduğunu ve cisimler gördüğünü iddia yapan ciddi akıl ve ruh hastası olan kişilere psikoz denmektedir. Mantıktan tamamen uzak olan şeylerin gerçekmiş gibi algılanması hastaların günlük yaşantısını önemli derece etkiler. Peki nedir psikozun nedenleri? Psikoz nasıl ortaya çıkar? Sizler açısından araştırdık…


Yıllardır birçok insan psikozun nedenlerini merak ederler lakin bu meraklarını tam olarak bu zamana kadar giderememişlerdir. Akıllarda bazı insanlar sebebiyet psikoza girer gibi birçok sorular bulunmakta lakin cevapları kesin olarak bulunmamaktadır. Psikozun sebepleri hakkında yaptığımız araştırmada bizde psikoz sebebiyet olur sorusunun cevabını tam olarak bulamadık lakin edindiğimiz birkaç bilgiye göre genetik faktörlerin psikoz üzerinde etkisi büyük.

Henüz kesin olarak psikozun nedenleri bilinmese de ruh sağlığı uzmanları psikozda kalıtımı en büyük sebebiyet olarak görmektedir. Anne ve babadaki sorunların çocuğa nakledilmiş olması psikozun en önemli sebebi olarak düşülür.

Genetik etmenlerin yanı sıra doğum esnasında yaşanan bir takım sorunlarda psikoz nedenleri olarak görülmektedir. Örneğin doğum sırasında oksijensiz kalma gibi.  Ayrıca bazı çocukların geçirmiş oluğu bedensel sağlık sorunları, zehirlenme ve kaza gibi beyine hasar verecek çeşitli sorunlar da psikoza yol açabilir.

]]>