Psikiyatri ilaçları uyutur mu?

Psikolojik sorun yaşayan kişilere psikologlar tarafından kullanılmak açısından verilen bir takım psikiyatri ilaçları hakkında aşırı uykuya sebep olduğu ve kilo aldırdığı yöndeki düşünceler günümüzde oldukça yaygındır. Peki bu düşüncülerin doğruluk payı nedir? Psiiyatri ilaçları uyutuyor mu? İşte bu soru ve daha fazlasının yanıtı Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul’dan geliyor.

Psikiyatri ilaçları uyku yaparmı

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, psikiyatri ilaçları hakkında ki bu düşüncülerin tamamen yanlış olduğunu belirtirken, psikiyatri ilaçlarını gereksiz yere alındığı durumlarda uykuya sebebiyet verdiğini de söylemektedir. Yurdakul, acil bir ihtiyaç duyulmadığı zaman kesinlikle psikiyatri ilaçlarının kullanımını önermemektedir.

Psikiyatri ilaçlarının türünden çok dozu önemlidir. Yurdakul, düşük dozlarda alınan psikiyatri ilaçlarının iştah açma gibi bir sorun yaratmadığını söylerken, yüksek dozlarda alındığında iştahı arttırdığını dile getirdi.

Psikolojik sorunları olan hastaların bir çoğu, “Psikiyatriste deliler gider. Verdikleri ilaçlar şişmanlatır, uykudan başımı kaldıramam. Ne işim var psikiyatristte arkadaşıma anlatırım çok daha iyi. Şimdi gideceğim ve bana fazlaca ilaç verip uyutacak” gibi düşüncelerin içinde olduğunu söyleyen Yurdakul, hastaların bu biçimde düşünmemelerini, psikologlardan destek almalarını önermekte ve her psikolojik sorununda ilaçla tedavi edildiği düşünülmemelidir diye önerilerde bulunuyor.

]]>