Prostat Kanseri Teşhisi Ve Tedavisi

Prostat kanseri erkeklerde en sıkça rastlanılan  bir kanser türüdür. Hastalık başlangıç aşamalarında teşhis edildiğinde hastaların iyileşme şansı oldukça iyidir. Lakin prostat kanseri sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabilir ve aynı zamanda ölüme kadar götürebilir. Prostat kanserinin tipik belirtileri bulunmadığı açısından, hastalığı fark etmek pek kolay açıkçası değildir. Bu yazımızda prostat kanserine deyinerek, sizleri bilgilendirmek istedik…

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırma sonucunda kan inceltici etkisiyle oldukça yaygın olan Aspirinin Prostat kanserine karşı da faydalı etkileri olduğu ortaya çıktı.

Prostat kanserinde uygulanan radyasyon tedavisi sonrasında aspirin kullanıldığında hastalığın nüks etme riskini azalttığı ve hastalığın ölüm ile sonlanma ihtimalini de aynı biçimde azalttığı vurgulanıyor.

Aspirin büyük olasılıkla radyasyon tedavisinin etkisini arttırıyor ya da tümorün dağılmasının önüne geçiyor.
Prostat kanseri olan kişilerin kanlarında tümör belirteci olarak PSA olur. Bu tümör belirteci kanser tedavisinden sonra aspirin kullanan hastaların kanlarında kullanmayan hastalara kıyasla daha az bir coğalma gösterir.

Bunun yanı sıra aspirin kullanarak prostat kanserinin tekrar meydana gelmesi de önlenebiliyor. Ölümcül bir hastalık olan prostat kanseri aspirin kullanıldıpğında kişilerin hayatta kalmaları açısından çok olumlu etkiler sağlıyor. Aspirin ile sağ kalma oranlarında artış görmek mümkün.

Radyasyon tedavisinin yanı sıra tedavi amaçlı olarak aspirinin kullanılması da öneri ediliyor.
Fakat dozu ve kullanım süresi hakkında doktor tarafından bilgi almak büyük önem taşıyor. Ayrıca olası yan tesirleri de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

]]>