Prostat erken fark edilirse sorun değil

Ailesinde prostat kanseri öyküsü olan erkeklerde 45 yaşından sonra prostat kanseri riski başlıyor. Günümüzde akciğer kanserinden sonra en yaygın kanser türünün prostat olduğunu belirten uzmanlar, erken fark edilen prostat kanserinin yüzde 100′e yakın bir oranla tedavi edildiğini söylüyor.

PSA denilen kan tahlili ile kolaylıkla teşhis edilebilen prostat kanserinde erken tanının büyük önem taşıdığını kaydeden Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Eyüp Gümüş, eskiden PSA yapılamadığı açısından pek çok erkeğin prostat kanserinden dolayı hayatını kaybettiğini vurguladı.

Gümüş, açıklamasında, “PSA’dan şüpheleniyorsak, prostattan parça alıp patolojiye gönderiyoruz. Erken tanı konulursa hasta yüzde 100′e yakın bir oranla tedavi edilebilir. Çünkü etkin tedavi yöntemleri var. Ne kadar geç yakalanırsa, kanserin saldırganlığı ve ölüm riski artar” ifadesini kullandı.

Protein ağırlıklı beslenme, çevresel faktörler, gen mutasyonları ve daha pek çok nedenden dolayı prostat kanseri yaşının gün geçtikçe düştüğüne dikkati çeken Gümüş, şunları kaydetti:

“Prostatta yaşlar biraz daha aşağı çekildi. 50 yaşından sonra prostat kanseri riski başlıyor. Hedef, 80 yaşın altında aktif yaşam sırasında prostat kanserinin yakalanmasıdır. Bunlar iyi takip edilirse iyi huylu kanserse, tedavisi başarılı oluyor.”

Da Vinci robotu ile prostat ameliyatı
Doç. Dr. Eyüp Gümüş, prostat kanseri tanısı konulduktan sonra aleni ameliyat, prostata ışın tedavisinin yapılması ve laparoskopik kapalı prostat ameliyatlarının yapılabildiğini kaydederek, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kısa bir zaman önce alınan dünyanın en gelişmiş ameliyat robotu “Da Vinci” ile radikal prostektomi ameliyatlarının yapıldığını belirtti.

Bu yöntemle sinirler korunarak prostatın blok olarak çıkarıldığını ifade yapan Gümüş, “Da Vinci” ile ameliyatların küçük bir kesi ile yapıldığını ve tümörün prostatla sınırlı olduğu durumlarda bu yöntemin en etkin tedavi yöntemi olduğunu dile getirdi.

Gümüş, Da Vinci’nin hekime de büyük bir kolaylık sağladığına işaret ederek, playstation rahatlığında ameliyat yaptıklarını ifade etti.

]]>