Prostat belirtileri

Mesanenin tabanında olan, ağırlığı 20-25 kilogram olan, dış idrar yollarının ön kısmını çevreleyen ve yalnızca erkekte olan bir organdır, prostat. Bu organın işlevi, meninin sıvı kısmının oluşturulmasına yardımcı olmak ve erkeklerin enfeksiyon kapmasını önlemektir.

Prostatta meydana gelen iltihaplanmalar iki gruba ayrılır. Bunlar; acil ve müzmindir.

Müzmin prostat iltihabı

Müzmin prostat iltihabı genç ve orta yaştaki erkeklerde görülür. Belirtileri ise; idrara çıkarken huzursuz olma, sürekli idrara çıkma, idrar esnasında yanma ve kanma görülmesidir. En belirgin belirtisi ise idrarın dış deliğinden akıntı gelmesidir. Bu akıntı sabah idrar yapmadan önce çok fazladır, yapışkandır, ak ve saydam renktedir. Bu iltihaplanmaya bağlı olarak kişilerde yorulma, uyku bozukluğu, konsantre bozukluğu , bel altında ağrılar, seks isteğinde azalma, sertleşme ve erken boşalma sorunu meydana gelir.

Acil prostat iltihabı

Acil prostat iltihabı kötü mikroplardan oluşan iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplar kanla veya direkt olarak prostata gelirler. İdrar yaparken yanma, sürekli idrara çıkma, idrar esnasında huzursuzluk, prostatta şişme ve gerginleşme yüzünden idrar yaparken zorlanma meydana gelir. Testislerin alt kısmında ağrı olur ve kişide ateşlenme sorunu ortaya çıkar. Günler boyunca süren mide bulantıları, titreme ve istifra olabilir.

]]>