Prematüre bebek bakımı

Prematüre bebek, 37 haftadan önce doğmuş olan bebeklere denir. Normal doğum haftasından önce gelen ve gelişimini henüz tamamlamış olan bebeklerdir. Ağırlıkları 1500 gr’ın altında ve yaşama şansları da çok düşüktür. Normal doğum haftasından önce gelen bu bebeklerin yaşadıkları sorunlar, haftasını doldurmuş olan bebeklere göre çok farklıdır. Prematüre bebekler diğer bebeklere göre daha dikkatli bir bakım ister.

Haftasını doldurmuş olan bir bebeğin cildi kırmızı ve hafifte şiştir. Ama prematüre bebekler hiçte öyle değildir. Cilttleri çok şeffaf ve neredeyse tüm damarları cilt üzerinden görülebilecek şekildedir. Cildi gevşektir, çünkü yağ dokuları tam gelişmemiştir. Bebeğin kedi ısısını koruması açısından ihtiyacı olan kahverengi yağ dokusuda gelişmediğinden bebek dikkatli bir biçimde korunmalıdır.

Prematüre bebeklerin kas ve sinir sistemleride diğer bebeklere göre normal çalışmamaktadır. Emme, yakalama veya irkilme gibi durumlar bu bebekler açısından söz konusu değildir. Uzmanlar, annenin sağmış olduğu sütü sonda ile prematüre bebeklerin midelerine akıtırlar ve bu biçimde beslenme sağlanır.

Prematüre bebeklerin bir diğer sorunu ise, solunum güçlüğü çekmeleridir. Çoğu bebekte kısa süreliğine de olsa solunum durmasına rastlanıyor. Bu bebekler uzmanlar tarafından solunum cihazlarına bağlanıyor.

Tüm bu sorunlar 40. yani normal doğum haftasına kadar sürüyor. Bebek 40 haftasını doldurduğu zaman normal bebeklerle eş değer duruma geliyor. Organ gelişimleri tam tamamlanmış olan bu bebekler normalin üstünde bakımda ve kuvöz içinde uzman kişiler tarafından gözlemlenmektedir.

]]>