PKO (Polikistik Over) Tedavisi

Pko (Polikistik Over Sendromu) kadında erkeklik hormonlarının sağlanmasına sebebiyet olan bir hastalık türüdür. Polikistik Over hastalığı kadınlarda birçok sorunu meydana getirir. Bunlardan en önemlisi ise gebe kalamama sorunudur.

Çocuk sahibi olmak isteyen her kadın bu sorundan dolayı bu isteğinin gecikmesi ile karşı karşı kalıyor. Çünkü Polikistik Over Sendromu düzensiz sayı kanamalarına sebep olmaktadır. Düzensiz sayı kanamalarının yanı sıra yumurtalıklar erkeklik hormonu salgıladıkları açısından aşırı tüylenme, yağlanma, kilo gibi sorunlarla baş etmek zorunda kalıyorlar.

 

PKO (Polikistik Over) Tedavisi

 

Polikistik Over tedavisi kadının çocuk sahibi olmayı isteyip istememesine göre şekilleniyor. Pko tedavisi adım adım uygulanmaktadır. Kadın lakin bebek sahibi olmayı istiyorsa öncelikle sayı sorunu düzene sokuluyor. Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda rahim içine tek başına etki eden östrojen kansere sebep olabiliyor. Adet sorunu düzene sokulduktan sonra ise aşırı tüylenme problemi açısından tedavi başlıyor. Kıllanma sorununu ortadan kaldırmak açısından antiandrojenler kullanılıyor. Doğum kontrol ilaçları ile androjen düşürülüyor. Bu yöntem ile kadının hem adeti düzene girmiş, hem kıllanmadan kurtulmuş hem de kanserden korunmuş oluyor.

Son olarak ise insülin rezistansına bağlı ortaya çıkan aşırı kilo sorununa el atılıyor. Kadınlarda insülin direnci saptandıysa ilaçlarla, egzersizlerle ve içerisinde karbonhidrat bulunmayan diyetlerle insülin direnci azaltılıyor.

]]>