PKO (Polikistik Over) Nedir?

Polikistik Over Sendromu(Pko) kadınları korkutuyor. Erkek tipi tüylenme, sayı düzensizlikleri ve şişmanlık gibi sorunların çıkması ile kendini gösteren bu hastalık hamile kalmayı önlemektedir. Hormonal bir sorun olan Pko, mutlak suretle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

PKO (Polikistik Over) Nedir?

Pko sendromu gebe kalmayı zorlaştıran yada tamamen mümkün kılmayan, gecikmeli sayı düzensizliklerine sebep olan ve aşırı tüylenme sorunu ile başbaşa kalmasına sebebiyet olan bir hastalıktır. Kadınlarda, normal sayı döngüsünün ilk zamanlarında olgunlaşma sağlayan yumurta hücresini barındıran folikül( sıvı dolu kesecik) vardır. Bu folikül bazı nedenlerden dolayı gelişemez yada gelişimi yarıda kalır. Bu sorun her defasında milimetrik boyutlara sahip bir kistin oluşmasına sebebiyet olur. Bu kistler tarihle daha da çoğalır. Polikistik Over hastalığı da ismini buradan almaktadır. Polikistik “çok adetda kist” anlamına gelirken, Over ise Latince yumurtalık demektir.

Bu sorun, çoğu kadını yumurtalık kanseri riski ile korkutmaktadır. Oysaki uzmanlar, Polikistik Over’ ın yumurtalık kanseri ile hiçbir ilgisi olmadığını söylemekteler.

Polikistik Over sendromu oluşmasında genetik sorunlar başrol oynar. Pko, annedende geçebileceği gibi babadan da geçme ihtimali vardır. Aşırı tüyenme ve sayı düzensizliğiniz varsa, sizde bir Pko hastasısınız demektir.

]]>