PKO (Polikistik Over) Belirtileri

Kadınlarda her ay düzenli olarak yumurta gelişimi başlamaktadır. Gelişen yumurtalar arasından en güçlüsü büyümeye başlar ve diğer yumurtaların büyümesini önler. Bu gelişim her ay olur ve en güçlü yumurta diğer yumurtaları imha eder. PKO(Polikistik Over Sendromu) hastası olan kadınlarda ise bu düzen bu biçimde yürümemektedir. Bütün yumurtalar aynı anda büyümeye ve gelişmeye başladıkları açısından hiçbiri tam olarak gelişme sağlayamaz.

PKO (Polikistik Over) Belirtileri

Yukarıda bahsettiğimiz düzenin normalin dışında meydana gelmesi yumurtalarında gelişmelerinin yarım kalmasına sebebiyet olur. Gelişimini tamamlayamayan yumurtalar erkeklik hormonu salgılar. Bu sebeple kadınlarda erkek tipi kıllanma meydana gelir. Aşırı tüylenme ve sayı düzensizliği PKO hastalığın en önemli belirtisidir.

Bu kıllanma zamanla erkeklerinki ile aynı boyuta çıkabilir. Dudakların üst kısımlarında, yanaklarda, göğüslerde, bacakların üst kısımlarında, göbek ve sırt bölgelerinde aşırı tüylenme gözlenir.

Ayrıca;

Düzenli yumurtlama olmaması, şişmanlık, gebe kalamama,yüksek kolestrol, yüksek kan basıncı, ciltte meydana gelen yağlanmalar, akneler, yorgunluk ve kepekli saç derisi Polikistik Over belirtileri arasındadır.

]]>