Pekmez anne sütü kadar yararlı

Bebeklik çağında beynin çok hızlı geliştiği, bu sebeple enerjiye fazlaca ihtiyaç duyduğu, anne sütü olmadığında ise bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebileceği bildirildi.

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi, içeriğinde organik asitler, mineral maddeler ve vitaminler olan pekmezin, sağlıklı yaşam açısından önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade etti.

Çelebi, 100 gram pekmezde olan kalori miktarının 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğer olduğunu, pekmezdeki şekerin yüzde 80′i glikoz ve fruktoz halinde bulunduğundan, bebeklerin beslenmesinde pekmezin çok önemli bir role sahip olduğunu vurguladı.

Bebeklik çağında beynin çok hızlı geliştiğini, bu sebeple enerjiye fazlaca ihtiyaç duyduğunu, bebeğe gerekli glikoz verilmediği takdirde ise beyin gelişmesinde duraklama veya yetersizlik görülebildiğini dile getiren Çelebi, ”Anne sütü olmadığında, bebeklere hekim kontrolünde pekmez verilebilir” diye konuştu.

Kana karışması çok kolay ve beynin tek enerji kaynağı olan glikozun, pekmezde yeterince bulunduğuna işaret eden Çelebi, ”Bu yüzden çocukların sağlıklı gelişmesinde pekmez büyük önem taşımaktadır” dedi.

Çelebi, pekmez yendiği zaman vücudun yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede enerji kazandığını, enerjiye acil ihtiyacı olan sporcu veya ağır işçilere pekmez verilmesi durumunda kısa sürede bu insanların enerji ihtiyacının karşılandığını vurguladı.

Pekmez, iyi bir diyet gıdası

Protein açısından fakir olan üzüm ve pekmezin bu özelliği sayesinde iyi bir diyet gıdası olduğuna dikkati çeken Çelebi, pekmezin çinko ve fosfor bakımından da zengin olduğunu, bu sebeple vücudu çinko ve pekmeze ihtiyaç duyan hamile ve emziren kadınlar açısından de büyük yarar sağladığını vurguladı.

Pekmezin içindeki potasyumun ise kalp atışlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu anlatan Çelebi, pekmezin, vücutta oluşan toksik maddelerin atılması ve alkali-asit dengesinin sağlanması açısından de kullanılabileceğini ifade etti.

]]>