Parmaklarınızı Çıtlatınca Ne mi Oluyor?

Birçoğumuzun farkında bile olmadığı alışkanlık haline gelmiş parmak çıtlatmanın aslında neden olduğunu ve zararlarını duyunca çok şaşıracaksınız.
Yapılan araştırmalara göre parmak çıtlatan yaklaşık 300 kişinin eklemlerinde hasar olduğu tespit edildi. Parmaklarını çıtlatmayı alışkanlık haline getiren insanlarda genellikle yumuşak dokuda zedelenme, kavrama kuvvetinde azalma gibi bazı kayıpların çıktığı belirtildi. Bu kayıplar eklemi çevreleyen bağların hızlı ve tekrarlı bir şekilde gerilmesinin sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bu Ses Nasıl Meydana Gelir?

Vücudumuzdaki bütün eklemlerde sinoviyal sıvı denilen kalın, berrak bir eklem sıvısı vardır. Eklemler iki kemiğin birleşiminde bulunarak yumuşak doku ve bağlar ile çevrilidir. Eklemlerimizi çıtlatmak için parmaklarımızı esnettiğimizde eklemdeki kemikleri birbirinden ayırmış olur ve böylece eklemi çevreleyen yumuşak doku kapsülüde esnemeye başlar. Kapsül esnedikçe eklem içindeki hacmi arttırmış oluruz ve sıvının basıncı düştüğünde sıvı içinde çözünmüş olan gazlar baloncuk haline gelir. Eklem yeterince esnediğinde kapsüldeki basınç düşerek baloncuk patlar ve ses çıkarır. Yaklaşık 25-30 dakika boyunca aynı hareketi tekrar etmiş olsak dahi ses gelmez nedeni ise gazların sıvıda tekrar çözülmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Zararları Nelerdir?

Parmak çıtlatmanın ellerde bir rahatlatmaya kısa bir süre etkisi vardır fakat bu rahatlama geçicidir. Parmaklarını çıtlatan insanların ellerinde titreme yada kireçlenmenin muhakkak olacağı doğru bir inanış değildir, yani yapılan bu hareket eklemleri zorlayarak yerinden çıkarmadığı sürece herhangi büyük bir zararı olmayacaktır. Fakat ellerde titreme sadece parmak çıtlatmaya bağlı olmayarak birçok nedenin olabileceğini belirten uzmanlara göre başta nörolojik nedenlerin etkili olması sebebiyle en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

 

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

parmak çıtlatmak, parmak çıtlatmanın zararları, parmak çıtlatmanın yan etkileri, parmak kıtlatmak, parmak çıtlatma zararlı mı, parmak neden çıtlar, parmak çıtlatırken ses neden çıkar, parmak çıtlatmak kireçleme yapar mı, parmak çıtlatan ellerde titreme