Papatya çayının faydaları nelerdir?

Doğanın bizlere sunmuş olduğu mucizelerden biri olan papatya, bilhassa çay olarak günümüzde sıklıkla tüketilmekte ve papatya çayını tüketen kişilerde çeşitli hastalıkların görülme riski minimuma inmektedir. İnsan vücuttan gerçekten büyük yararları olan papatya çayını doğru demlemek ve doğru zamanlarda tüketmek gerektiğini kesinlikle aklınızdan çıkartmayın ve sizlerle paylaşmış olduğumuz önerilere kulak verin.

Papatya çayının yararları

 

Papatya çayını demlemek açısından önce sıcak su kaynatın ve kaynatılmış olan bu suyun içine bir ölçü papatya çayı ekleyerek yaklaşık 9-10 dakika demlemeye bırakın. Papatya çayı bu biçimde demlenirse faydalarını gösterir. Ancak ateşte kaynatılarak demlenmeye çalışan papatya çayı etkisini yitirmektedir, sakın unutmayın.

Papatya çayının iltihaplı hastalıkların önlenmesine etkisi olduğu gibi iltihap kurutucu özelliği de bulunmaktadır. Bu mucizevi bitki çayı aynı zaman gaz giderici ve spazm çözücü olduğu kadar, bağırsakları çalıştırıp kabızlık sorununu da önlemektedir.

Papatya çayının düzenli tüketimi romatizma ağrılarını dindirir. Ayrıca kadınlar sayı dönemlerinde ki şişlik, ağrı ve kramp gibi şikayetlerden kurtulmak açısından de papatya çayı demleyerek içebilirler.

Papatya çayı mide hastalıklarını önler, gargara yapıldığı zaman ağız ve boğan yaralarını iyileştirir, uykusuzluğa iyi gelir. Sağlıklı günler…

]]>