Pankreas kanserinin tedavisi zor

Kanserler arasında en sinsisinin pankreas olduğunu söyleyen uzmanlar, pankreas kanseri hazım sisteminde en sık görülen ikinci kanser olduğunu ve tespitinin zor olmasından dolayı tedavisinin de çok zor olduğunu ifade ediyor.

Yetişkinlerdeki kansere bağlı ölümlerde de ise 4′ncü sırada yer aldığını söyleyen Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Koray Topgül, “Pankreas kanseri, yetişkinlerdeki kansere bağlı ölümlerde de 4′ncü sırada yer alır.

Pankreas, organ yerleşimi olarak karnın en arkasında, bağırsaklardan gelen ve karaciğere giden ana damarlar üzerine yerleşmiş ve bu damarlarla yakın ilişkide olan bir organ. Bu farklı anatomik yerleşim nedeniyle hem belirtiler geç ortaya çıkar hem de cerrahi açıdan ameliyata ait zorluğu artırır.

Hastalığın belirtileri de çoğu zaman sinsi ve hastaların çok önemsemediği karında rahatsızlık hissi, şiddetli olmayan ağrılar, iştahsızlık, hazımsızlık, bulantı gibi bir çok hastalıkta olabilecek belirtiler şeklinde ortaya çıkabilir.

Özellikle yakın zamanda kilo kaybı, iştahsızlık ve sarılık belki de en belirgin şikayet ve bulgulardır. Pankreasın baş kesiminde, safra kanallarının bağırsağa açıldığı noktada kanser gelişmesi sarılığın erkenden ortaya çıkması, kanserin erken dönemde yakalanmasına sebebiyet olabilir.

Yine daha önce şeker hastalığı (diyabet) olmayan bir kişide son 6 ay içinde aniden ortaya çıkan şeker hastalığı bir erken belirti olabilir. Hastalık temelde ileri yaş hastalığıdır, özellikle 65 yaş üstü kişilerde ve erkeklerde sıktır. Sigara ve genetik yatkınlık önemli risk faktörleridir.

Pankreas gövde ve kuyruk bölgesinde yerleşen kanserlerde belirtiler çok geç ortaya çıkabilir ve daima hastalık başka organlara yayılmış olur. Sırta vuran ve ağrı kesicilere yanıt vermeyen ağrı gelişmesi hastalığın sinirleri de tuttuğunu ve cerrahi tedavi şansı olmadığını gösterir. Tanısında karın ultrasonografisi, karın tomografisi ya da MR görüntüleme en önemli araçlardır” dedi.

Pankreas kanserinin temel tedavisinin cerrahi yöntem olduğunu da ifade yapan Doç. Dr. Topgül, “Pankreas kanserinde diğer tedaviler genelde yardımcı tedavilerdir ya da çıkarılamayacak tümörlerde hastanın kalan ömrünü kolay geçirmesini sağlayacak yöntemlerdir. Ameliyatın zorluk derecesi ve komplikasyon oranı fazladır.

Ameliyata bağlı ölüm oranı yüzde 5-10, komplikasyon oranı yüzde 25 kadardır. Yaşın ileri olması ameliyat açısından kesin bir engel değildir, lakin hastanın performansı önemlidir. Ameliyat sonrası ortalama sağ kalım 20 ay kadardır. Ancak erken evrede yakalanmış tümörlerde tedavi şansı daha fazladır ve sağ kalım oranı artar.

Bu sinsi tavrı ve zor tedavi süreci nedeniyle özellikle ileri yaşta olan kişilerin belirti ve bulguları önemsemesi ve erken dönemde sağlık kuruluşlarına başvurarak konunun üzerine gitmeleri çok önemlidir” diye konuştu.

]]>