Panik atak

Toplumu derinden etkileyen bu hastalık, aniden meydana çıkar ve kişinin hayatını kabusa çevirir. Bu hastalığa yakalanan çoğu kişi delirme ve ölü korkusu yaşamaktadır. Bu korkuların yanı sıra kontrolü kaybetme, dengesizlik, baş dönmesi ve bulantı gibi daha birçok sorun ortaya çıkar.

Panik atak nedenleri

Panik atak nedeni daha çok fobilerdir. Psikoloji bozukluk, sürekli stres yaşama yada yaşama olasılığı Panik atak hastalığını tetikler. Ayrıca; yetersiz beslenme alışkanlığı, sindirim sorunları, besin alerjileri, kafein, sigara, alkol, bazı uyuşturucular ve ağır diyetlerde panik atak nedenleridir. Psikolojik nedenlerden dolayı kullanılan anti-depresanlar da ilk başlarda Panik atağa sebebiyet olmaktadır.

Panik atak belirtileri

Panik atak belirtilerinden az önce biraz bahsettik. Bunlara ilaveten şunları da ekleyebiliriz; bayılacakmış gibi hissetme, çarpıntı, terleme, titreme, boğulma ya da nefes alamama hissi, vücutta titreme, karın ağrısı, çevreyi gerçek değilmiş gibi algılama, göğüste ağrı veya sıkışma. Ani ve hızlı bir biçimde gelişen Panik atak bazen 1-2 dakika, bazen 10 dakika bazen de 15-20 dakika gibi uzun bir süre, hatta 1 saat bile devam edebilir.

Panik atak tedavisi

Tedavisi olan bir hastalıktır, Panik atak. Tedavi açısından Psikiyatri uzmanına başvurulmalıdır. Panik atak tedavisi açısından ilaç kullanılmaktadır. Nörobiyogeribildirim uygulamasıda söz konusu hastalığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, bedensel tepkilerinizi anlamanıza ve bunların üstesinden gelmenize yardımcı olur.

]]>