Okullar nezle ve grip kaynağı

Havaların soğuması ve okulların yeniden açılmasıyla özellikle küçük çocukların arkadaşlarından grip ve nezle virüsü aldıklarını belirten uzmanlar, bunun da üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan çocukların adetsını artırdığını söyledi.

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, grip ve nezlenin kaynağının kreşler ve okullar olduğunu belirterek, korunmak açısından ellerin sık ve güzelce yıkanması gerektiğini kaydetti.

“Çocuklardan anne-babalarına, oradan da iş yerlerine yayılan enfeksiyonların sıklığı bu hastalıkları oluşturan virüslere karşı direnç oluşuncaya kadar devam edecek” diyen Akdur, çocuklarda üst solunum enfeksiyonlarının sürekli mevcut olduğunu özellikle kreş-okul gibi yerlerden ailelere, oradan da özellikle kalabalık yerlerde diğer insanlara yayıldığını bildirdi.

Akdur, bu sebeple nezle-grip olan çocuğun okula gönderilmemesi, hasta kişinin işe gitmemesi otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanmaması gerektiğini bildirdi.

Akdur, “Çocuklarımızın gerekli sağlıklı beslenmesi yaşlıların da iyi dinlenmesi çalışma saatlerine dikkat etmesi grip ve nezleyi hafif atlatmak bakımından önemli” dedi.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının hapşırma yoluyla özellikle ellere, oradan da dokunma yoluyla diğer insanlara bulaştığına işaret eden Akdur, ‘Gripten korunmanın en kolay yolu grip ya da nezle olduktan ya da olmadan önce ellerin sık ve iyice yıkanması. Ayrıca hapşırırken ağzı bir mendille kapamak da çok önemli’ diye konuştu.

Akdur şunları söyledi:

“Bir de aşikar biçimde hasta olanların işe okula gitmek zorunda kalmaları halinde bez maske takmalarında büyük fayda var. Gripten korunmak açısından ilaç almaya gerek yok. Grip aşısını da belli risk gruplarının (yaşlılar bağışıklık sistemi iyi çalışmayanlar, kanser hastaları, AIDS hastaları, ağır kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları ve benzeri) yapılması gerekli. Yani herkesin aşı yaptırmasına gerek yok. Vitamin konusuna gelince ise normal beslenen insanlara hastayken bile ilave ya da ilaç şeklinde vitamin önermiyoruz.”

]]>