Okul kantinlerinde gazlı içecekler ve kızartmaya elveda!

Milli Eğitim Bakanlığı cephesinden gelen açıklamalara göre, Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci, kursiyer ve çalışanların güvenli, sağlıklı beslenme bilinci kazanmalarına katkı sağlamak, olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar, yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıklar ile şişmanlığı önlemek amacıyla yayımlanan genelge bugün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi.

Yayınlanan genelgeye göre; Eğitim kurumlarının yatılı veya pansiyonlu tüketmek haneleri dahil olmak üzere okul kantinleri, çay ocakları, büfeleri vb. yerlerde çocukların dengesiz beslenmesine, şişmanlığa (obezite) sebebiyet olabileceğinden, doğkırmızı maden suları hariç tutulmak üzere besin değeri düşük olan gazlı içeceklerle kızartma ve cipslerin satışları artık gerçekleştirilemeyecek ve otomatik satış gerçekleştirilen makinelerde kaldırılacak.

 

Bunların yerine besin değeri yüksek olan üretim veya ithalat izni olan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacak.

]]>