Okul çağındaki çocuklar bol fındık yemeli

TÜBİTAK, okul çağındaki öğrencilerin kan yapımı ve ruh sağlığı açısından gerekli B2 ve B6 vitaminleri yönünden yetersiz beslendiğini ortaya koydu. Bu vitamin eksikliğini ortadan kaldırmak açısından öğrenciler fındık ve fındık yağı tüketmeli.

Ülke çapında 960 okul çağındaki çocuklar üzerinde yapılan tarama çalışmasında Türk çocuklarının yüzde 90′ında B2, yüzde 84′ünde B6 vitamin eksikliği gözlendi.

Araştırmayı değerlendiren Prof. Dr. Seçkin Pehlivanoğlu, fındık ve yağının vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapan bazı B grubu vitaminleri açısından önemli bir kaynak olduğuna işaret etti.

Pehlivanoğlu, “Fındık ve fındık yağı özellikle B1 ve B2 vitaminleri açısından iyi, B6 vitamini açısından ise çok iyi bir kaynaktır. Kan yapımı ve ruh sağlığı açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri fındık ve fındık yağında önemli ölçüde bulunurlar. Bu besinin her gün düzenli olarak tüketilmesi ülkemiz çocuklarının iki ana beslenme sorununa pratik bir çözüm olabilecektir” dedi.

Kolesterolü düşürmeye de yardımcı oluyor

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Şimşek, yüksek ölçüde oleik asidin bulunduğu fındığın kullanıldığı diyetlerde kolesterol seviyesini azaltıcı etkisi olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Atilla Şimşek, fındığın bileşiminde olan yağ, karbonhidrat ve proteinden dolayı yüksek kalorili bir enerji kaynağı olduğunu kaydetti.

Bir insanın günlük enerji ihti-yacının yüzde 18′ini fındığın karşılayabileceğini ifade eden Şimşek, “Fındıktaki tekli doymamış yağ asidi (oleik) oranı ortalama yüzde 75 olan 75 gram fındık, günlük toplam enerjinin yüzde 11′ini karşılıyor. Yaklaşık 100 gram fındıktaki proteinden sağlanan enerji toplam enerjinin yüzde 11,7′sine eşittir. Ergin bir insanın günlük enerji ihtiyacı 2 bin 800 kalori alındığında bu enerji ihtiyacının yüzde 23′nü karşılayabiliyor” dedi.

Uzman doktor, fındık yağının en önemli etkisinin kalp ve damar hastalıklarına sebebiyet olan kolesterolü içermemesi olduğunu belirtti.

]]>