Obeziteye karşı topyekun savaş

Hükümet, 2011 yılında “Obeziteyi Ulusal Önleme Kampanyası” kapsamında, işyerlerinde zorunlu egzersiz saati uygulamasına geçilmesi açısından düğmeye bastı. 500′den fazla çalışanı olan işyerine egzersiz salonu açılacak, yemekleri diyetisyen kontrol edecek.

“Japon modeli”ni esas alan bu düzenlemeye göre, işyerlerinde günün belli saatleri spora ayrılacak. Bunun açısından de işveren, çalışanların egzersiz yapabileceği ekipmanların da yer aldığı egzersiz odaları kuracak.

Çocukluk çağı ve erişkin obezitesi tüm dünya gibi Türkiye’de de hızla yayılan bir sağlık sorunu olmaya başladı. Hükümet de bununla mücadele açısından 2011 yılını “Şişmanlık ve Hareketsizlikle Mücadele Yılı” ilan etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu tehlikenin önüne geçebilmek amacıyla başta sağlık eğitimi olmak üzere işyerlerinde ve evlerde bilinçli beslenmenin yaygınlaşması, sporun teşvik edilmesi açısından kolları sıvadı. Geliştirilen projeyle, okullarda sağlık eğitiminin niteliği değişecek.

Sağlık kitaplarında, yüksek kalorili yiyeceklere karşı tedbirler ele alınacak, obezitenin zararlarına daha sık vurgu yapılacak. Okullarda seminerler düzenlenerek gençler sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilecek. İşyerlerinde ve okullarda Japonya’da olduğu gibi egzersiz saatleri uygulamasına geçilecek.

Antrenör de olacak

Televizyon programları ile egzersiz yapılması teşvik edilecek. Şirketler, sağlık ve egzersiz projelerine de yatırım yapacak. Program kapsamında, 500′den fazla çalışanı olan şirketlerde egzersiz salonu olması ve mönülerin de diyetisyen kontrolünden geçmesi öngörülüyor.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün görevlerine ilişkin yasada da memur ve işçi adetsı 500′den fazla olan işyerlerinde egzersiz tesisi yapılması mecburiyeti yer alıyor. Buna göre, işyerlerinin personelin beden eğitimi ve egzersiz yapacağı tesisler kurması, antrenör ile diyetisyen çalıştırması gerekiyor. Ancak İş Kanunu’nda böyle bir hüküm bulunmuyor. Bu sebeple İş Kanunu’nda da “egzersiz düzenlemesi” yapılacak.

]]>