Obezite nedenleri nelerdir?

Obezite, vücutta yağ miktarının normalden fazlaca artış görmesidir. Sağlığı bozacak biçimde artan vücut yağları estetik görünümü de olumsuz etkiler. Obezite hastalarında enerji alımı, enerji tüketiminden çok daha fazladır. Aşırı şişmanlık olan obezite yaşam şartlarının olumsuz etkilediği gibi önemli sağlık problemlerinin çıkmasına da zemin hazırlar.

Obezite Nedenleri

Fiziksel aktiviteler, beslenme alışkanlıkları, cinsiyet, yaş, genetik faktörler, doğum, evlilik, eğitim düzeyi, sigarayı bırakma, alkol kullanımı, psikolojik sorunlar ve hormon bozuklukları obeziteye sebebiyet olan risk faktörleridir.

Obezite birçok hastalığın meydana gelmesini tetiklemektedir. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker en çok sebep olduğu hastalık türleridir. Bunlarla birlikte solunum problemleri, eklem rahatsızlıkları, kolesterol seviyesinde yükselme, safra kesesi ve bazı kanser türleri obezite ile ortaya çıkar.

Obeziteden korunmak açısından küçük yaşlardan itibaren doğru ve düzenli beslenmek gerekir. Obezite hastalığına yakalanan kişilerin zayıflaması çok güçtür. Bu sebeple bu hastalığa yakalanmamak açısından beslenme alışkanlıkları düzene sokulmalı, egzersiz ve egzersiz yapılmalı, zinde ve formda kalınmalıdır.

]]>