Obezite birçok kronik hastalığın ana nedeni

Obezitenin, diğer bütün kronik hastalıkların başlıca nedeni olduğunu belirten uzmanlar, bu tür hastalıkların ortaya çıkmadan önlem alınmasının önemli olduğu uyarısında bulunuyor.

Uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nce, bel çevresi 80 santimetre olan kadınların, 98 santimetre olan erkeklerin obez ve kronik hasta olarak kabul edildiğini söyleyen Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, “Herkes bel çevresini ölçerek, doktora gitmeden kronik hasta olup olmadığını öğrenebilir.” dedi.

Çağın vebası olarak adlandırılan kronik hastalıkların Türkiye’de de çığ gibi arttığını vurgulayan Nevzat Bilal, “Bu durumdan Denizli de olumsuz etkilenmektedir. Son araştırmalara göre kadınlarda yüzde 40, erkeklerde yüzde 35 oranında obezite tespit edilmiştir. Obezite, kendisinin de içinde yer aldığı bütün kronik hastalıkların başlıca sebebidir. Bu sebeple kronik sağlık sorunları ortaya çıkmadan önlem alınması şarttır.” diye konuştu.

Şeker, kalp damar, damar sertliği, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, üre, görme kaybı, ayaklarda kangren, ayakların kesilmesi ve felçleri kronik sağlık sorunları arasında sayan Bilal, “Bu müzmin hastalıklardan korunma yollarını Sağlıklı Yaşam Okulu’nda anlatıyoruz. Verdiğimiz bilgiler, halkımızın kolayca anlayabileceği ve günlük yaşamda uygulayabileceği niteliktedir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de ilk defa Denizli Devlet Hastanesi’nde açılan Sağlıklı Yaşam Okulu’nda yalnızca kronik hastalıkları olanların bilgilendirildiğini belirten Bilal, amaçlarının hasta olmadan korunma yollarını öğretmek ve var olan kronik hastalıkları en aza indirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Denizli Devlet Hastanesi Sağlıklı Yaşam Okulu’nda, son dört yılda 2 bin 855 kişi kronik sağlık sorunları konusunda bilgilendirildi. 2005 yılından bu yana hizmet veren okulda Uzm. Dr. Nevzat Bilal, her cuma gönüllü katısallımcılara kronik hastalıkları anlatıyor ve günlük hayatta rahatça uygulanabilecek pratik bilgiler veriyor. Ayrıca kronik hastalıklara yakalanmamak ya da en aza indirmek açısından evde yapılabilecek kültürfizik hareketlerini uygulamalı olarak gösteriyor.

]]>