Nefes testiyle kanser tespiti

Kanserde erken teşhis açısından taze bir cihaz geliştirdiklerini söyleyen bilim adamları geliştirilen bu taze cihaz sayesinde kanser hücrelerinin vücutta yarattığı kimyasalları nefesten tespit edebileceklerini açıkladı.

Kanserde erken teşhis açısından adeta çığır açan bu çalışma The British Journal of Cancer adlı dergide yayımlandı.

Dergide yer alan habere göre; ucuz bir test olan “Nefes Testi”; akciğer, meme, bağırsak veya prostat kanserini erken zamanda tespit edebilecek.

177 gönüllü hasta üzerinde yapılan tetkikler sonucunda nefes testinin; kimyasal bileşiklerinin kanser hücrelerini ele verdiği, aynı zamanda da kanserin yaşını, hangi cins ve hangi tip kanser olduğunu keşfedebildiği ortaya çıktı.

Pek çok insan kurtulacak

Bu önemli buluşla pek çok hayatın kurtulacağına inanan bilim adamları, altın nano parçacıklarla geliştirdikleri cihazın nanosensörler sayesinde 3-5 dakika alınan nefesle, akciğerden toplanan milyarca ufak bileşenlerdeki kimyasalları tespit edip, nefesten hastanın sağlıklı olup olmadığını ortaya çıkardığını söylüyor.

Ayrıca, uzmanlar testi en çok ailesinde tümör, kanser geçmişi olan insanların kullanabileceğini de ekliyor.

Tedavi daha kolay ve ucuz olacak

Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan İngiltere Kanser Araştırma Merkezi’nden Dr. Lesley Walker, bu cihaz sayesinde tedavinin daha kolay ve ucuz olacağını vurguluyor.

Nefesiniz sağlıklı mı, sağlıksız mı?

İsrail Haifa Enstitüsü’nden Prof. Abraham Kutenai ise, taze çalışmayla ilgili şunları söylüyor:

“Bu çalışma, elektronik bir burunla, sağlıklı nefes ile sağlıksız nefesi ayırt edebildiği gibi kanser tipleri içinde farklı nefesleri de ayırt edebiliyor. Eğer daha gelişmiş çalışmalarımızla sonuçları doğrulayabilirsek, bu taze teknoloji erken teşhis açısından basit bir araç haline gelebilir.”

]]>