Nasır sebebiyet oluşur?

Hepimizin bildiği ve çoğumuzun da sıkça karşılaştığı bir cilt sağlığı sorunu olan nasır açısından bazılarımız evde tedavi uygulamaktayız. Ancak her nasır tedavisini kendi kendimize yapmaya çalışmamalıyız. Nasırın sebebiyet oluştuğunu bilmiyorsak lakin evde uygulanan tedavi yöntemleri hem yetersiz olabilir hem de durumu daha vahim hale getirebilir. Ciddi boyutta olan nasırlar açısından hekimler evde tedaviyi önermemektedir. Böyle bir yapıda cilt hastalıkları uzmanına başvurmalı, nasırın oluşma nedenine yönelik tedavi uygulamasına başlanmalıdır.

Nasır nedenleri

Nasır, ciltte biriken ölü deri hücrelerinin protein tabakası haline gelişiyle, sürtünme ve basıncında etkisi nedeniyle husule gelen ağrılı bir sorundur. Ağrının yanı sıra iltihaplanmada meydana gelir.

Nasırın asıl oluşma nedeni sürtünme ve baskı yüzünden zedelenen cildi iyileştirmek açısından o bölgeye vücudun yardım etmesi ve bu tepkisini söz konusu bölgenin kalınlaşmasıyla göstermesidir.

Sürtünme ve baskıya sebebiyet olan faktörler ise dar ve ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, yüksek topuklu ayakkabıların sıkça giyilmesi, dışarıda yalın ayak yürünmesi, ayağın genetik yapısı, yanlış yürüme hareketleri, ayak parmağında husule gelen deformasyonlardır.

]]>