Nar kabuğunun faydaları nelerdir?

Kış ayları geldiği zaman uzmanlar nar ve nar suyu tüketimine ağırlık verilmesini söylerken, aynı zamanda nar kabuğunun da sağlık açısından oldukça yararlı olduğunu vurgulamaktalar. Bin bir derde deva olan nar kabuğu, bakın hangi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakta ve hangi sorunlara iyi gelmektedir, buyurun birlikte öğrenelim.

Nar kabuğunun faydaları

Nar kabuğu bilhassa yanıkların tedavisinde çok yararlı olmaktadır. Yanıkların tedavisinde kullanılacak olan nar kabuğu havan ile iyice dövülmeli ve yara üzerine konulmalıdır. Frengi hastalığına da iyi gelen nar kabuğu havanda iyice dövülmeli ve toz haline getirildikten sonra sabah gece günde iki defa bir çorba kaşığı yenip üzerine yarım bardak su içilmelidir.

Nar kabuğu tüketimi bağırsaklarda olan solucanların da dökülmesine muavenet etmektedir. Bunun açısından, bir avuç nar kabuğunu yarım litre suya ilave ederek kaynatmalı ve süzdükten sonra kurtlar dökülünceye kadar her sabah içilmelidir.

Bir avuç nar kabuğu üç bardak suyun içine atılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp bu karışımla günde üç kez gargara yapıldığı zaman, dudakta olan uçuklar kısa sürede geçerken, bir litre suyun içine iki avuç nar çiçeği atıp kaynatmak ve günde üç kez süzülmüş bu suyla gargara yapmakta ağız yaralarına iyi gelecektir.

]]>