Miyomlar ilaçla tedavi edilir mi?

Rahimin birçok bölgesine yerleşebilen iyi huylu kitlelere sahip olan kadınların, hekimlere en sık sordukları soruların başında bunların ilaçla yok edilip edilemeyeceği oluyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Miyom ilaçla küçültülemez ve yok edilemez. Tek tedavisi cerrahidir. Miyom tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar miyomların yalnızca büzüşüp küçülmesini sağlayarak damarlanmasına engel olabilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Ünlü, önceden ilaç verilerek küçültülen ve damarlanması önlenen miyomların cerrahi operasyonu kolaylaştırdığını, lakin ‘bir ilaç içeyim miyomlarımdan kurtulayım’ şeklindeki bir yaklaşımın gerçek olmadığını belirtti.

Miyomun başlıca belirtileri arasında şunlar yer alıyor:
– Adet kanamasının fazla ve sık olması.
– Alt karın bölgesinde ağrılar görülmesi.
– Çok sık idrara çıkmak.
– Alt karın bölgesinde baskı hissi.
– Kabızlık ve gaz sorunu görülmesi.
– Büyük ve kanamaya sebebiyet olanları alıyoruz

Miyomların yol açtığı belirtilere göre ameliyat edilmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Miyom lakin büyükse, ciddi baskı ve şiddetli kanamalar varsa ameliyat ediliyor. Rahmin iç boşluğunda yerleşen miyomlar var. Adetle dökülen endometrium tabakasına komşui miyomları da ameliyat ediyoruz. Rahim tabakasında olduğundan, rahim iç zarına baskı yaptığından ciddi kanama oluyor, kısırlığa sebebiyet olabiliyor” diyor. Günümüzde pek çok miyom karın hiç açılmadan göbek çukurundan girilerek yani laporoskopik yöntem ile ameliyat ediliyor.

Kadınları kısır bırakabiliyor

Rahim içi miyomlar kısırlık nedeni olabiliyor, diğerlerinin kısırlık nedeni olma ihtimali yüzde 10-20 arasında bulunuyor. Miyom ameliyatından önce daha basit yöntemlerle hastanın hamile kalmasına yardımcı olmak gerekiyor. Bebeğin yuvalandığı bölgenin şeklini bozuyorsa çıkarmak lazım. Miyomlar genel anlamda kısırlığın tek başına sebebi değil. Rahim içinde yerleşen ufak ama çok belirti veren, bebeğin yerleşeceği bölgedekiler çıkarılıyor.

Vajinadan girerek de çıkarılabiliyor

Rahim iç tabakasında yerleşen miyomların cerrahisinde, “Histeroskopi Yöntemi” uygulanıyor. Hiç karnı açmadan vajinal yoldan rahme girilerek miyom ekranda görülerek çıkarılıyor. Hasta aynı gün evine gidebiliyor.

Prof. Dr. Cihat Ünlü, bazı miyomların rahmin dışında bulunduklarını, rahim kas tabakası ile ilişkisi olmayanların ameliyat edilmesinin gerekmediğini söyledi. Miyomların tedavisinde belirtilere ve hastanın durumuna göre karar veriliyor.

]]>