Migren Nedir ve Nasıl Oluşur?

Birçok kişide yaygın olarak rastlanan ve toplum olarak bizi günlük hayatımızdaki işleri bile uygulamaktan geri bırakan hastalıklardan biride migrendir. Bay bayan birçok kişide görülen migren şikayeti yaşa bağlı olmamakla birlikte genç yaştaki kişilerde bile görülmektedir. Migren bir beyin hastalığı olarak sanılsa da tamamen bedenden kaynaklanan bir hastalıktır. Migrende baş ağrısı ön planda olan ve ağrıların kronikleşmeye başladığı bir hastalıktır. Bu nedenle sadece bir baş ağrısı olarak bile algılanabilir ama tüm bedeni ilgilendiren bulantı, kusma, ishal, terleme, yorgunluk benzeri şikâyetler çoğunlukla baş ağrısına eşlik eder. 

Migren herhangi bir olay, stres, yorgunluk durumunda ya da dinlenirken, uyku halindeyken bile şiddetli baş ağrıları ile kendini göstererek başın komple ağrıması ya da bir bölgede şiddetli ağrıların olmasıdır. Kısa bir sürede geçebileceği gibi bazı migren atakları 8 saate kadar sürebilmektedir. Özel bir tedavi gerektirmeyen migren de doktor tarafından verilen kuvvetli, migren için uygun olan ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Sadece baş ağrısına neden olmakla kalmayan migren, ışığa, sese, kokulara karşı hassasiyet, bulantı, kusma ve görme bozuklukları gibi başka belirtilere de neden olur.

Her hastalığın başında tetikleyici görevi olan stres yine aynı şekilde migrenin oluşmasında ya da migren ataklarının olmasında büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle migreni olan kişilerin stresli durumlar karşısında ataklar yaşaması ve uzun süreli baş ağrıları çekmesi normaldir. Stres kadar etkili olan bir diğer faktör ise yorgunluk ve uykusuzluktur. Günlük hayattaki koşuşturma sonucunda dinlenme yenilenme ihtiyacı duyan vücut uykusuz ve yorgun kalması durumunda yine aşırı ağrılar sonucunda migren atakları yaşamanıza sebebiyet verebilir. Bu nedenle migren hastası olan biriyseniz gün içerisinde stresten uzak durarak düzenli uyuyup yeteri kadar vücudun dinlenmesine yardımcı olmalısınız.

Migreni olan kişilerin migren atakları yaşamasında birden fazla neden bulunmaktadır. Sadece stres, çevresel koşullar gibi dış etkenlerden yararlanmayan migren aynı zamanda yediklerimiz aracılığı ile de migren ağrılarıyla baş başa kalmamıza neden olmaktadır. Özellikle fazla alkol tüketiminden sonra baş ağrısı gösteren migren aynı zamanda peynir, çikolata, kafein, asitli meyveler ve kırmızı şarabında migren ağrısının şiddetini arttırdığı söylenmektedir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

migren, migren nedir, migren nasıl oluşur, migren belirtileri, migreni ne tetikler, migren atağı, migren hastaları ne yapmalı, migren tedavi yöntemleri, migren için ne iyi gelir