Mide Şişkinliği Nasıl Giderilir?

Birçoğumuz karın şişkinliği ve gaz problemini yaşadı. Ancak daha fazla yaşamamıza izin vereceğiz diye bir şey yok. Karın şişkinliği ive gazın pek fazla sebebi olabilir. Mide şişkinliği ise genelde çok fazla yedikten sonra midenizin o yem ekleri parçalamaya çalıştığı sırada olur.

Çok şükür ki Neyse ki, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunması konusunda her zamankinden daha fazla şey biliyoruz ve evde deneyebileceğiniz farklı tedavilerin çeşitleri var.

Gaz ve mide şişkinliği için yapılması gereken şeyler;

Stres kontrolü

Stres ve kaygı, sindirimde önemli rol oynayan hormonların ve nörotransmitterlerin dengesini bozmaktadır. Sonuç olarak, gıda doğru bir şekilde sindirilememektedir, bu da gaz oluşmasına ve şişkinliğin oluşmasına neden olmaktadır. Kaygı, normalden daha fazla hava yutmanıza neden olan nefes alma hızını da artırır. Mide şişkinliğini azaltmak için stresini azaltmak için adım atın ve günlük olarak rahatlayın.

Yemek Yeme Alışkanlıklarınızı Kontrol Edin

Sakız çiğneme, sigara içme ve yeme sırasında konuşma gibi aşırı miktarda havayı yutmanıza neden olan yeme alışkanlıklarını önlemeye çalışın. Sindirimini kolaylaştırmak için her zaman yavaş yavaş yemeli ve iyice çiğnediğinizden emin olun ve yemekler arasında büyük boşluklardan kaçınmaya çalışın. Ayrıca, bir yemekten sonra meyveleri, doğrudan gazla şekillendirme ve muhtemelen şişkinliği artıracağından yemeyin.

Potasyum Açısından Zengin Gıdaları Yiyin

Yüksek sodyum (tuz) alımı mide şişkinliğini tetikleyebilir, bu da karnın etrafındaki sıvı retansiyonunu arttırır. Potasyum, sodyumun etkilerine karşı koymaya yardımcı olur, bu nedenle vücudun sıvı seviyelerini dengelemeye yardımcı olmak için günlük olarak potasyum açısından zengin besinler yiyin. İyi potasyum kaynakları arasında muz ve ıspanak gibi gıdalar bulunur.

Günlük egzersiz yapın!

Hareketsizlik şişkinliğin yaygın bir nedenidir, bu nedenle her gün aktif kalmaya çalışın. Öğle yemeğinden sonra 20 dakika kadar basit bir yürüyüş, gıdaların, sindirim kanalından geçerek gaz birikimini önleyebilir.

Bolca su için!

Vücut kuru kaldığında mide su tutmaya başlar, ve şişmeye başlar. Şişkinlik ve kabızlık oluşturabilecek toksinleri boşaltmak için her gün en az 2 litre su içerdiğinizden emin olun. Bitki çayları da faydalı olabilir, ancak sorunu muhtemelen şiddetlendiren gazlı içeceklerden kaçınmalısınız.

 

Bize bu kelimelerden ulaştınız: mide şişkinliği ne iyi gelir, mide şişkinliği nasıl geçer, mide şişkinliği ibrahim Saraçoğlu, mide şişkinliği için ilaç, mide şişkinliği ve bulantı, mide şişkinliği belirtileri