Menopozda diş sağlığı

Menopoz dönemi, kadınların değişim yaşadığı dönemlerden biridir. Hem psikolojik hemde biyolojik değişimler bu dönemde ortaya çıkmaktadır. Bu değişimlerin sonucunda menopoz giren çoğu kadının diş sağlığı da çok tehlike altında demektir . Menopoz döneminde her kadının mutlaka dişlerinin sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Menopoz döneminizde ağız ve diş sağlığınızın sürekli iyi olmasını istiyorsanız düzenli bakım şart. Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, menopoza giren kadınlar açısından diş sağlığının önemi hakkında bilgiler verdi.

“Kadınların diş sağlığı menopoz dönemlerinde farklılık gösterir. Bu dönemde meydana gelen psikolojik sorunlar diş bakımın ihmal edilmesine sebebiyet olur. Bu ihmal zamanla ağız sağlığında büyük sorunlara yol açar.

Menopoz döneminde kadınlarda ağızda yanma hissi, tükürük dolaşımında azalmaya bağlı olarak kuruluk, tat değişiklikleri, hem sıcak hemde soğuk yiyeceklere olan hassasiyet, diş ve çene kemiğinde erime gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple menopoza giren her kadın mutlaka uzman bir diş doktoruna giderek düzenli diş bakımı yaptırmalıdır.

Ayrıca menopoz döneminde günde en az iki kere dişler fırçalanmalı, fazlaca süt ve süt ürünleri tüketilmeli ve şekerli olan gıdalardan uzak durulmalıdır.”

]]>