Menopoz nedir, belirtileri nelerdir?

Ergen olan her genç kız 28 günde bir sayı görür. Yaklaşık olarak 15-16 yaşlarında başlayan sayı görmeler, ileri ki yaşlara kadar devam eder. Sağlıklı olan her kadın her ay sayı görür. Aylık sayı görmelerinin durmasına ise menopoz denir.

 

Menopoz, sayı görme kadar doğkırmızı bir olaydır. Her kadın belli bir yaştan sonra menopoza girer. Adet gören kadınların yumurtalıkları tarafından üretilen hormonların artık yapılamaması nedeniyle menopoz dönemi başlar. Menopoza giren bir kadında önce sayı düzensizlikleri başlar, sonrada tamamen adetten kesilme olur.

Ortalama olarak menopoz yaşı 47-48 olarak kabul edilse de, genetik ve çevresel faktörlerden dolayı bazı kadınlar, bu yaş ortalamasının altında menopoza girebiliyor. Menopoza bağlı olarak kemik erimesi, idrar kaçırma, psikolojik olumsuzluklar veya enfeksiyonlar artmaktadır.

Menopoz döneminin başladığını bir kadın nasıl anlar?

Menopoz dönemi sayı düzensizlikleri, ateş basması, psikolojik ve fiziksel değişimler ile kendini gösterir. Menopoz belirtileri arasında birden terleme yada üşüme, el-ayak yanmaları, uykusuzluk, huzursuzluk, ciltte kızarıklıklar, baş, boyun ve göğüs bölgesinde ağrılardır. Menopoz belirtileri daima birkaç dakika sürer ama bazen yaklaşık 1 saat kadarda hissedilebilir.

Menopoz dönemine bağlı olarak cinsel organ ve idrar yollarında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik, enfeksiyonlar, sürekli idrara çıkma, idrar yolunda yanma ve idrar kaçırmada menopoz dönemi belirtileri arasındadır.

]]>