Meme kanserini sağlıklı yaşayarak önleyin

Uzmanlar, her 10 meme kanseri vakasından 4′ünün sağlıklı yaşam biçimi sürerek önlenebileceğini söylüyor. Daha az alkol almak, daha fazla egzersiz, düşük kilo ve emzirmenin, meme kanseri vakalarını önemli miktarde düşürmede etkili olduğu belirtildi.

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) ile Imperial College London tarafından, yaşam biçimi tercihlerinin hastalık üzerindeki etkisiyle ilgili mevcut verilerin gözden geçirildiği bu büyük araştırmada, hayatlarındaki basit değişikliklerin binlerce kadını kanserden koruyabileceği sonucuna varıldı.

Daily Telegraph’ın haberine göre, WCRF’den Prof. Martin Wiseman, “Bu araştırma, yaşam biçiminin bir kadının kanser olma riskini nasıl etkileyebileceği konusunda şimdiye kadarki en aleni resmi sunuyor” dedi.

Wiseman, “Alkol alımını sınırlayarak, sağlıklı bir kiloya sahip olarak ve fiziksel olarak aktif olarak, kadınların kanser riskini önemli miktarde azaltabileceğinden artık her zamankinden çok daha fazla eminiz” diye konuştu. Prof. Wiseman, yalnızca bu değişiklikleri yaparak Britanya’daki kanser vakalarının yüzde 40 oranında azaltılabileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

WCRF, bu verilerin ışığında kadınlara, normalin altına düşmemek şartıyla mümkün olduğunca ince kalmaları, günde en az 30 dakika herhangi bir tür egzersiz yapmaları tavsiyesinde bulundu. Bunun yanı sıra lakin alkol alıyorlarsa tüketimlerini günde bir kadehle sınırlandırmaları da kadınlara öneri edildi. Ayrıca en az 6 ay emzirmenin kanser riskini azaltmada önemli olduğu vurgulandı.

Araştırma çerçevesinde, daha önce yapılmış 900′ün üzerinde bilimsel çalışma değerlendirilerek WCRF’nin 2007 meme kanserini önleme raporu güncellendi.

]]>