Meme kanserinden korunma yolları

Kanser hastalıklarının giderek yaygınlaştığı, çoğu kişinin hayatını elinden aldığı ve yine oldukça fazla bir kitlenin kanser savaşı verdiği pekala ortada. Türlü çeşitleri olan kanser hastalığı herkesi korkutmak da lakin; kadınların en çok korkutan, göğüs kanseridir. Kadınlar göğüs kanserinden korunmak açısından ne yapmalıdır? Uzmanlar cevaplıyor;

 

 

Kadınlarda sıkça görülmeye başlayan meme kanseri, giderek daha çok kadının memesiz kalmasına, hatta hayatına son vermesine sebebiyet olmaktadır. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen meme kanseri, psikolojik olarak da bir çöküntü yaşatıyor. Kadınlığın ve doğurganlığın sembolü olan memeler, kanserden korunabilir.

Alkol tüketen kadınlarda meme kanserinin görülme riski çok daha yüksek. Hele ki genç yaşta alkol almaya başlamış ve her günde alkol alıyorsanız, ileri ki yaşlarda meme kanseri olmanız kaçınılmaz bir gerçek.

Göğüs kanserini önleme yollarından biride, alkol gibi sigaradan da uzak kalmak. Uzmanlar kesin bir kanı sunmuş olmasalar da, meme kanseri ile sigara arasında direk bir bağlantı bulunduğunu savunmaktalar. Erken yaşta sigaraya başlamış iseniz, risk daha da artıyor.

Spor ve egzersiz yapmak meme kanseri riskini azaltmaktadır. Meme kanseri riskini en aza indirmek açısından düzenli olarak egzersiz veya egzersiz yapmalısınız. Zamanınız kısıtlı ise, günlük yarım saatlik bir yürüyüşte riski azaltmada gerekli olur.

Meme kanseri aynı zamanda genetik nedenlerden de doğan bir hastalıktır. Aile geçmişinizde kanser olan biri varsa, mutlaka hekime başvurmalı ve kontrol olmalısınız. Çünkü sizinde kanser olma riskiniz fazladır.

Hormon tedavisi görmekte kanser riskini arttıran bir sebeptir. Hormon tedavisi gördüğünüz zamanlarda hekiminiz ile ilişkinizi kesmemelisiniz. Düzenli olarak kontrol altında tutulmanızda fayda var. Hele ki, menopoz sonrası.
Meme kanserinden korunmak açısından her ay göğüslerinizi kontrol ettirin. Oluşan bir kitlenin varlığı erken fark edilir ise, kanserden korunabilirsiniz. Mamografi çektirmeseniz bile elinizle meme muayenesi yapabilirsiniz.

Yağlı besinlerden uzak durmanızda da fayda var. Çünkü yağlı gıdalar östrojen hormonunun çoğalmasına sebebiyet olur. Menopoz sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmelidir.

Meme kanserinden korunmak açısından erken yaşta anne olmanın da faydası var. Hiç çocuğu olmamış yada çok geç anne olmuş kadınlara göre, erken yaşta anne olanların meme kanserine yakalanma riski daha az.

Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, bebeği uzun süre emzirmekte yer alır.

]]>