Meme kanseri 40′ından sonra daha tehlikeli

Belli bir yaştan sonra kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin arttığını belirten uzmanlar, 40 yaşından sonra her kadına yılda 1 kez mamografi yaptırmasını öneriyor.

Her yıl dünyada sekiz kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Gelişmiş ülkelerde yapılan düzenli taramalar sayesinde meme kanserine yakalanma oranında büyük bir düşüş yaşandığı tespit edildi.

Konya’nın Ilgın ilçesinde faaliyet gösteren Damla Tıp Merkezi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Salih Tek meme kanserinin kadınlarda en fazla görülen kanser türü olduğunu söyledi. Bu tür kanserin bayanlarda sık görünmesine rağmen, ülkemizde bu hastalığa karşı gerekli duyarlılığın oluşmamasına dikkat çeken Dr. Salih Tek şöyle konuştu: “Üzülerek söylüyorum bazı bayanlar 50-60 yaşına kadar hiç kontrol yaptırmıyor. Bu yaşlarda bize ulaşan vakalarda görülen tümörler çok büyük olduğu açısından de tedavisi zor oluyor. Oysa 40 yaşından sonra her bayan düzenli bir biçimde kontrollerini yaptırsa hastalık erken fark edilir ve tedavisi daha kolay olur.”

Meme kanserini tespitte en başarılı yolun mamografi yaptırmak olduğunu ifade yapan Dr. Salih Tek, dijital mamografi cihazlarının gelişmesi sayesinde teşhisin çok daha kolay konduğunu ve hastalığın kolaylıkla ortaya çıktığını söyledi.

Dr. Salih Tek şöyle devam etti; “Erken yapılan teşhis sayesinde tedavide kesin sonuçlar alınabilir ve hastaya uygulanacak cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi tedaviler sayesinde hasta bu hastalıktan tamamen kurtulabilir. Geç tanı konmuş vakalarda yayılım fazla olduğu açısından tedavi başarısı da düşmektedir. Bu tür vakalara tedavi yaklaşımı hastanın ömrünü uzatmaya yönelik ve daha az acı çekmesini sağlamaktır.” dedi.

Radyoloji uzmanı Dr. Ayşe Bahçebaşı da mamografinin memenin X ışınlarıyla görüntülenmesinde kullanılan temel bir cihaz olduğunu belirtti.

Son dönemlerde geliştirilen dijital mamografi cihazlarının klasik yöntemlerin aksine daha sağlıklı olduğunu söyleyen Bahçebaşı, “Dijital mamografi cihazları sayesinde görüntüler ekrana hemen yansımakta. Bu sayede hasta gereksiz tekrarlardan kurtulmakta ve görüntüler bilgisayar ortamında saklanabilmektedir. Film tekrarı, film banyosu gibi problemler ortadan kalkmakta. Filmler üzerinde de istediğimiz gibi parlaklık yapabilmekteyiz bu da bizim işimizi kolaylaştırmaktadır.” dedi.

]]>