Meme (göğüs) ucu sebebiyet kaşınır?

Göğüs (meme) ucu sorunlarından birisi olan kaşıntılar daha çok sosyal ortamlarda ya da odaklandığınız bir iş esnasında ortaya çıktığı zaman, utandığınızda dolayı kaşıyamadığınız açısından bir hayli rahatsız edici olurlar. Meme ucu kaşıntılarının nedenleri nedir diye merak ediyorsanız, merakınızı giderecek en açıklayıcı bilgileri sizlerle paylaşmaktayız.

Vücutta meydana çıkan kaşıntıların mütenevvi sebepleri bulunduğu gibi, göğüs ucu kaşıntılarının da oldukça fazla sebepleri vardır. Göğüs ucu kaşıntıları aslında yalnızca kadınların sorunudur. Nadir olsa da göğüs ucu kaşıntıları erkeklerde de ortaya çıkmaktadır. Peki göğüs uçlarının kadınlar nedenleri nelerdir?

Öncelikle duş esnasında kullandığınız sabundan şüphelenmelisiniz. Kimyasal ürün olan sabun veya duş jelleri ciltte alerjik reaksiyon oluşturabilir. Bunun yanı sıra çamaşırları yıkarken kullandığınız deterjanda göğüs uçlarının kaşınmasına yol açar. İyi durulanmamış üzerinde halen deterjan olan çamaşırların kurumasından sonra giyilmesi, giysinin üzerinde olan deterjana vücudun tepki göstermesi sonucu kaşınmalar ortaya çıkabilir.

Göğüs ucu kaşınmalarının bir başka nedeni de, pamuklu olmayan iç çamaşırlarının kullanılmasıdır. Naylon ve benzer iç çamaşırlarının kullanılması kaşıntıya sebep olan en büyük faktörlerdendir. Bazı gıdalara alerjiniz varsa bunları tükettiğiniz zamanda göğüs uçlarınızda kaşıntı hissedebilirsiniz. Ayrıca kullanılan bir takım ilaçlar, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, stres, mantar enfeksiyonları, lösemi, ishal veya kabızlık, deri hastalıkları (egzama, kurdeşen vs. ) diyabet gibi ciddi sağlık sorunları da göğüs uçlarında kaşıntıya yol açar.

]]>