Meme (göğüs) ağrısının nedenleri

Zaman zaman ortaya çıkan meme ağrıları birçok kadının başına gelen ve endişe yaratan durumlardan biridir. Oldukça korku yaratan bu durum, kanser gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi daha başka sorunlarından dolayı da ortaya çıkmış olabilir. Göğüz ağrılarının çeşitli türleri vardır. Beyoğlu Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Öztürk bu ağrıların türlerinden ve önlenme yöntemlerinden bahsediyor.

“Meme ağrıları kadınlarda en sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Bazen bu ağrılar bir meme de daha şiddetli olabilir. Çoğu hasta göğsünde hissettiği ağrıların nedenini kanser olarak algılar ve korkuya kapılır. Ama her ağrı kanser belirtisi değildir. Normalde meme ağrısı ile kanserin direkt bir ilişkisi yoktur. Kanserin ağrıdan önce daha ciddi belirtileri vardır.

Meme ağrısı nedenleri, memenin kendisinden kaynaklanan kas, eklem ve kemiklerde meydana gelen hastalıklardan birisi olabilir. Ayrıca sayı düzeni ile ilgili meme ağrıları da görülmektedir. Kadınların sayı dönemlerinin öncesi ve sonrasında yumurtalıklardan östrojen ve progesteron hormonları salgılanır. Bu hormonlar süt vermeye hazırlandığı açısından, süt kanalları ve süt yapan hücreler büyüyüp çoğalmaya başlar. Bu durum meme ağrısı yapar. Göğüs ağrısının en büyük nedeni regl dönemindeki hormonal değişiklikleridir .

Meme ağrısı nedenlerinin regl ile ilişkisi olmayanları da vardır. Rutin olarak meydana gelen bu ağrılar bilhassa menopoz sonrası ortaya çıkmaktadır. Ağrı çoğu zaman memenin bir bölgesinde hissedilir bazen de kol, omuz ve koltuk altında görülebilir. Travma, memede hızlı büyümüş makrokistler, fibroadenom, meme iltihapları, süt kanalı çevresinde oluşan iltihaplar , romatizmal hastalıklar ve stres büyük memelerde yağ nekrozu oluşması memede ağrıya yol açar.

Eğer memedeki ağrının sebebi kanser kitlesi ise, kitle büyüyene kadar ağrı hissedilmez. Ağrı tek bir bölgede hissedilmesi, kitlenin boyutuna bakılmaksınız kanser riskini arttırır.”

]]>