Meme başı çatlaklarını engelleyebilirsiniz

Annelerin meme problemleri yüzünden bebeklerini emzirememesinin, bebeklerin anne sütü aldıkları dönemi kısalttığı, bu sebeple meme başı çatlaklarının henüz oluşmadan engellenmesi gerektiği bildirildi.

Bebek sahibi olan anne, bebeğine her şeyin en iyisini, en doğrusunu vermek ister. Bir annenin bebeğine verebileceği en değerli şey ise anne sütüdür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeklerin en az 4-6 ay arasında emzirilmesini önerirken, annelerin büyük bir bölümü memelerinde meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar yüzünden bir dönem bebeklerini emziremiyorlar.

Berlin Benjamin Franklin Üniversitesi Eğitim Hastanesi’nden Prof. Dr. Jürgen Vormann ve ekibinin yaptığı bir araştırmaya göre, taze doğum yapan annelerin yaklaşık %30’u hatalı emzirme tekniklerini kullandıkları açısından meme başı çatlakları ve yarıkları yüzünden bir dönem bebeklerini emziremiyorlar. Bu dönemin bebek açısından çok gerekli olan sütün üretimini olumsuz etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Vormann, “Memeyi ağzına alan bebek dişeti ve dudaklarıyla beyine uyarı göndererek süt yapımını başlatıyor. Fakat memede oluşan çatlak ve yarığa bağlı olarak ortaya çıkan ağrı nedeniyle, anne bebeğini memede kolay tutamıyor. Bu sebeple de sütün yapımı açısından gerekli olan uyarı beyine gitmiyor. Memede oluşan çatlak ve yarıklar süt yapımını olumsuz etkiliyor. Anne bebeğini ne derece sık emzirirse süt yapımı o kadar çok olur. Anne sütünün bebek açısından önemi düşünüldüğünde, bebeğin sütten erken kesilmemesi, bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.” dedi.

Meme başı çatlaklarını ve yarıklarını engellemek açısından hamileliğin 8. ayından itibaren göğüslerin emzirmeye hazırlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Vormann, “Bu amaçla, banyodan sonra kullanılacak bitkisel içerikli pomadlar, doğumdan sonra hem annenin acı çekmesini engelleyecek, hem de bebeğin gelişimi açısından gerekli olan sürede süt vermesine yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

]]>