Mamografi Çektirme

Mamografi, kadınların göğüsünde meydana gelen sorunların muayene sonucu anlaşılmaması ile başvurulan bir yöntemdir. Meme röntgen filmi de denebilir… Meme muayenesinde saptanmayan ufak anormallikler mamografi filmi ile detaylı bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bu sayede memede meydana gelen sorunun erken teşhisi mümkün haldedir.

 

Uzmanlar, 40 yaş üstü her kadınların en az iki yılda bir, 50 yaşını geçen kadınlarında her yıl mutlaka mamografi çektirmelerini öneriyorlar.

 

Mamografi nasıl çekilir?

 

Mamografi filminde kadının üst tarafı tamamen çıplaktır ve memeleri iki tabaka arasında hafifçe sıkıştırılır. Bu işlem birkaç saniye sürmektedir. Mamografi çekim işlemi memelerin en hassas olduğu dönemde çekilmelidir. Özellikle hassas memelere sahip olan kadınların mutlaka mamografi çektirmelidirler.

 

Mamografi Ne Zaman Çekilir?

 

Mamografi filmi çektirmek açısından sayı sonrasını beklemelisiniz. Adet sonrası memelerin en hassas olduğu dönemdir. Bu sebeple memelerin hassas olduğu zaman mamografi çekilmelidir. Hormonal nedenlerden dolayı memelerin şişliği en alt düzeydedir ve bu sebeple sayı bitiminde en iyi sonuçlar alınmalıdır. Adet bitimini takip eden hafta mamografi çekimi uygundur.

Mamografi çekimine gelen kadınların koltuk altı deodarantı, pudra ve losyon gibi filmi etkileyebilecek şeyler kullanmaması gerekir.