Lifli gıdaların beslenmedeki önemi

Lifli gıdalar aslında her gün tüketilmesi gereken önemli besinlerdir, fakat hiçbirimiz her gün lifli gıda tüketmeye özen göstermeyiz. Sebebi ise, lifli gıdaların sağlığımız açısından ne derece büyük önemde olduğunu bilmememizden kaynaklıyor olsa gerek. Ancak bu makalemizi okuduktan sonra lifli gıdaların vücudumuzun açısından ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu anlayacak ve tüketimine ağırlık vereceksiniz. Uzman hekimlerce sürekli olarak tüketimi önerilen lifli gıdaların, vücut açısından yararları ve beslenmedeki önemini siz değerli ziyaretçilerimiz açısından bu makalemizde paylaşıyoruz.

Lifli gıdaların sağlık açısından önemi

Uzmanlar günde 2000 kalori alan yetişkin bir insanın günlük olarak toplamda 25 gram lifli gıdalar ile beslenmesini önermekte ve bu öneriye uyum sağlayanların daha sağlıklı ve genç olduğunu söylemekteler. Meyveler, sebzeler, kuru yemişler, fasulyeler, tam tahıllı ürün toplulukları yetişkin bir insanın günlük beslenme programında asla ama asla eksik etmemesi gereken lifli gıdalardandır.

Lifli gıdaların sağlık açısından önemi azımsanmayacak kadar çoktur. Lifli gıdalar en çok da sindirim sorunları yaşamamıza olanak sağlar. Lifli gıdalar bakımından zengin beslenmek kolesterol, kabızlık problemleri ile de karşılaşmıyor. Aynı zamanda lifli gıdalar az kalori çok besin içerdikleri açısından, kişiyi hem daha uzun süre tok tutuyor hem de kalp sorunları ve diyabet gibi sağlık problemlerinin riskini azaltıyor.

]]>