Lenf kanseri belirtileri

Nadir olarak görülen lenfoma hastalığı çoğu zaman gençleri esir alıyor. Ağır geçirilen bir grip veya ateşli bir hastalık sonrası ortaya çıkan bu hastalığa erkek çocuklarında daha sık rastlanmaktadır. Prof. Dr. Erkan Topuz lenf kanserinin belirtileri hakkında bilgiler verdi.

Tam olarak nedeni bilinmesede bu hastalığın ortaya çıkmasında enfeksiyonlar büyük rol oynuyor. Çoğu zaman genetik olarakta ortaya çıkan bu hastalık bağışıklık sisteminin zayıflaması ile bir bağlantısı olduğu kesin.

Lenf kanseri belirtileri

Bu hastalığın belirtileri arasında yüksek ateşlenme, gece ter basması ve kilo kaybı sıkça görülür. Göğüsta baskı hissi, nefes darlığı, kuru öksürük, öksürürken kan gelmesi, yorgunluk ve halsizlik ile de lenf kanseri kendini belli eder. Daha ileriki evlerinde ise omuriliğe baskıdan dolayı sırt ağrıları meydana gelir.

Lenf kanseri bağışıklık sistemi düşük olanları hedef aldığı açısından, bu kişilerde zona hastalığda ortaya çıkabilir. Tedavi sürecindeki hastaların hücresel bağışıklıkları kilo verdiğından virüs enfeksiyonları ve çeşitli mantar hastalıkları kendini gösterir.

Lenf Kanser Tedavisi

Lenf kanseri tedavisinde hastanın iyileşmesi yüksek bir ihtimaldir. Hatta çoğu zaman ilerlemiş bi lenfomadan bile hastanın sağ çıkması mümkün olabiliyor. Bazı hastalarda ise tekrarlanma riski oluşabilir. Tedavide etkili ilaç kombinasyonlarının geliştirilmesi, radyoterapideki tekniklerin ilerlemesiyle iyi sonuçlar artmıştır.

]]>