Kusan bebek hasta olabilir

Bebeğiniz aşırı bir biçimde kusuyorsa vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmalısınız. Çünkü bu durum, bebeğinizin bir hastalığa yakalandığının habercisi olabilir.

Bebeklerinin sebebiyet kustuğu, her anne-babanın en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Bebeklerde beslenmeden sonra sızıntı şeklinde beliren çıkarma normal bir durum olarak görülürken, özellikle zorlanmalı kusmaların, hastalık habercisi olduğu belirtiliyor.

Bebekteki kusma hastalık habercisi

Araştırmalar, bebeklerin ilk 3 aylık döneminde yaklaşık yüzde 80′inin günde en az 1 kere kustuğunu ortaya koyuyor. Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Soysal, bebeklerdeki kusmanın öncelikle bir hastalık değil de, bir bulgu olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Önleyici ilaç vermeyin

Kusmanın bir hastalığa bağlı olarak geliştiğini ifade eden Uzman Dr. Soysal, şunları söyledi:
“Bebeğe uygulanacak tedavinin temelinde, direkt olarak kusmaya yönelik değil, kusmaya sebebiyet olan hastalığın ne olabileceğinden yola çıkılmalı. Kusmanın yol açtığı hastalık bulunduğu zaman, buna uygulanacak tedavi ile kusma da ortadan kalkıyor.

Kusan bir bebeğe, bir uzmana danışmadan kesinlikle kusmayı önleyici ilaçlar verilmemeli. Önemli olan, kusmaya sebebiyet olan hastalığı tedavi etmektir.”

Uzman Dr. Alper Soysal, zorlanarak kusan bebekte mide bulantıları ve öğürtü görüldüğünü belirterek, kusulan besinlerin ağızdan fışkırır tarzda çıktığını ifade etti. Soysal’a göre, bu tip kusmaların en sık görülen nedenleri şöyle sıralanabilir.

– Bağırsak tıkanıklığı

– Yemek borusunun mideye bağlandığı kısmın kapalı olması (özofagus atrezisi)

– Bağırsak darlığı

– Bağırsağın belirli bölümlerinin olmaması

– Karın organlarının göğüs içinde fıtıklaşması

– Mide darlığı (pilor stenozu)

]]>