Kuru göz sendromu belirtileri nelerdir?

Göz yaşında yetersizlik ya da göz yaşının kalitesinin bozulmasından kaynaklı olarak husule gelen kuru göz sendromu hastalığının temelinde enflamatuvar bozukluk yer almaktadır. Kuru göz sendromu hastalarında bir takım şikayetler husule gelir ve bu şikayetler kuru göz sendromunun belirtileri olarak tanımlanan şikayetlerdir. Uzmanlar bu şikayetlerin görülmeye başlaması le kuru göz sendromundan şüphe edilmesini ve uzman bir göz hekimine başvurup tedavi olunmasını önerirler. Peki nedir bu şikayetler? İşte kuru göz sendromunun belirtileri.

Kuru göz sendromu belirtileri

Kuru göz sendromu, gözde batma, arada sırada kaşıntı hissi, yaşın ilerlemesiyle paralel olarak da göz yaşının azalması gibi belirtilerle kendini ifşa eder. Bilhassa da televizyon ve bilgisayar ekranına çok sık bakan kişilerde bu belirtiler daha şiddetli bir biçimde husule gelecek ve akabinde göz kırpma sıklığı da azalacaktır. Gözün az kırpılması demek, gözün ön tabakasının iyi ıslanmaması ve sorunun daha da ileri derecelere ulaşması demektir.

Kuru göz sendromunun nedenleri arasında klimalı ve nemsiz ortamlarda çok vakit geçirmekte yer aldığı açısından, bu ortamlarda bulunmaya devam yapan hastalar belli bir dönemden sonra göz kapaklarının ağırlaştığını da hissetmeye başlarlar.

Kuru göz sendromunun tedavisi hakkında bilgi almak açısından, sayfamızda yer alan kuru göz sendromu nasıl tedavi edilir başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

]]>