Kuru ciltlere evde bakım önerileri

Hem Türkiye’nin hava şartları hem de genetik faktörler insanların kuru cilt sorunları ile karşılaşmasına sebebiyet olmaktadır. Özellikle nem miktarı bakımından yoksun olan bölgelerde yaşayan insanların ciltleri aşırı derecede kurur. Cilt kurumalarına karşı tedbirler alırsanız lakin bu sorunla baş etmek zorunda kalmazsınız. İşte uzman önerilerinden evde kuru cilt bakımı hakkında bilgiler.

Cilt kurumalarına karşı uzmanların ilk önerisi, fazlaca aşırıya kaçmadan nemlendirici kullanılmasıdır. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken şey, önce nemlendiriciyi elinizde biraz ısıtmak ve daha sonra tüm ele yedirmektir. Sonrasında ise bir kaç saniye de olsa elinize masaj yapmaktır. Bu biçimde nemlendirici cildinize daha iyi temas etmiş ve daha çok fayda sağlamış olacaktır.

Banyo sonrası herkesin yaptığı bir hata vardır ki o da, havlu ile baskı yaparak cildi kurutmaktır. Çünkü havlu ile vücudunuza fazlaca baskı yaparsanız, cildinizin kurumasına daha çok izin vermiş olursunuz. Bu işlem aynı zamanda cildinizin hırpalanmasına da sebebiyet olacaktır. Banyo sonrası bir ölçü cildi ıslak bırakmalısınız.

Kullandığınız vücut şampuanlarının da içeriği önemlidir. Vücut şampuanı seçerken cildinizi nemlendirip besleyecek olan ürünleri tercih edin. Bunun açısından uzmanların önerileri zeytinyağı, badem, süt veya bal özü içeren ürünlerdir.

Banyo sırasında fazlaca sıcak su kullanmayı. Sıcak su cildinizi daha fazla kurutacaktır.

Eğer el ve dudaklarınızda da cilt kuruması söz konusu ise bunları deneyin:

1. Dudak nemlendiricisi sürmeden  asla dışarı çıkmayın.
2. Dudaklarınızda ki ölü hücreleri temizlemek açısından dişlerinizi fırçalarken hafif bir biçimde dudaklarınıza da fırçalayın.
3. 1 tatlı kaşığı balı dudaklarınıza sürün. Bir kaç dakika sonra ciddi bir yumuşama hissedeceksiniz.

Eller açısından ise;

1. İçeriğinde A ve E vitamini olan el kremlerini kullanın.
2. El kreminiz olmadan asla dışarı çıkmayın ve ellerinizi her yıkamadan sonra nemlendirin.
3. Yıpranan ve çatlayan elleriniz açısından en iyi onarıcı saf zeytinyağlı masajdır.
4. Eller en çok temizlik ürünlerinden yıpranır bu sebeple temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın.
5. En az haftada 1 defa vazelin ile ellerinize masaj yapın. (vazelin katkısız olacaktır)

]]>