Koltuk altı kalp ameliyatı nasıl yapılır?

Koltuk altı kalp ameliyatı demek, daha önce kalp ameliyatı geçirmiş olan hastaların ikinci bir ameliyata ihtiyaç duydukları zaman, sağ koltuk altından açılan küçük bir kesi ile hiçbir biçimde bir kemik kesilmeden kaburgalar arasından girilerek yapılan bir ameliyat metodudur. Mitral, aort, triküspit kapaklarının tamir ve değişimi gibi cerrahi operasyonlarında da koltuk altı bölgesinde ameliyat yapılmaktadır.

Koltuk altından kalp ameliyatı

Koltuk altı kalp ameliyatının uygulama işlemi açısından meme çizgisine paralel olan koltuk altı bölgesinden 6 cm’lik bir kesi açılır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu ameliyat esnasında hiçbir kemik kesilmez. Kaburgalar arasından girilerek kalp akciğer makinesi açısından gerekli olan tüm girişimler kasık veya başka bir yerden kesi yapılmadan buradan uygulanır. Müdahale edilecek olan kalp kulakçığa bu biçimde ulaşılır ve kalp kulakçığı bu yöntemle açılır.

Koltuk altı kalp ameliyatının avantajlarından bahsedecek olursak, bu işlemden sonra hastanın rahatlama süresi oldukça erken olur. Bunun yanı sıra hasta geceleri istediği pozisyonda rahatlıkla yatabilir, iyileşme süresi daha kısadır, yara yeri çabuk iyileşir, enfeksiyon kapma riski çok düşüktür, öksürme anında dikişin açılma riski yoktur, kollar rahtlıkla hareket ettirilebilir, ağır kaldırılabilir.

]]>