Kolposkopi nedir, nasıl yapılır?

Kolposkopi, ışıklı ve dijital bilgisayarlı bir alet olup, vajina, rahim ağzı ve vulva dokularının büyütülüp incelenmesi açısından kullanılır. Kadın hastalıkları uzmanı tarafından, kadınlara uygulanan bir işlemdir. Kolposkopi sayesinde rahim ağzı daha geniş görünür ve hekimin kolay bir inceleme yapmasını sağlar. Rahim hastalıkları Kolposkopi sayesinde tespit edilerek, erken tedavi ile hayat kurtarır.

 

 

Kadın hastalıkları uzmanları, Kolposkopi sayesinde daha geniş ve daha sağlıklı bir muayene gerçekleştirirler. Normal şartlarda çıplak gözle görülmeyen dokular, Kolposkopi sayesinde rahatlıkla görülürler. Bu sayede rahim ağzında var olan hastalıkların erken tanısı konulur. Kolposkopi sayesinde tedaviye erken başlanarak, hastalığın ilerlemesi önlenir.

 

Kolposkopi kimlere uygulanır?

 

Rahim ağzının kolposkopi yöntemi ile incelenmesi işlemi kanser şüphesi olan yada PAP smear testinde kanser çıkmış hastalara uygulanır.

 

Kolposkopi ne zaman uygulanır?

 

Anormal sonuç veren PAP smear testinden sonra uygulanır.

 

Kolposkopi nasıl uygulanır?

 

Kolposkopi işlemi son derece ağrısız bir işlemdir. Hasta jinekolojik muayene masasına yatırılır.  Rahimi görmek açısından temiz ve kuru spekulum adı verilen bir alet takılır. Bu aletin rahim ağzına verilmesinden önce tekrar PAP smear alınır. Vajina ve rahim ağzı düşük büyütme ile gözlenerek, kimyasal solüsyon verilir ve yaklaşık beş on saniye beklenir.

Kimyasal solüsyon yassı ve silindirik epiteli boyar. Tzone adı verilen bölge kolposkopi yöntemi ile görülmek zorundadır.

]]>